24 השעות של לה מאן: טויוטה הפסידה בהקפה האחרונה, נצחון 18 לפורשה

שלושה נהגי פורשה שנהגו במכונית המנצחת, נדהמים כמו כולם (פורשה)
שלושה נהגי פורשה שנהגו במכונית המנצחת, נדהמים כמו כולם (פורשה)

אוטוניוז, 19.08.2016 – הציוץ של קבוצת טויוטה, Heartbroken, מסכם היטב את סיום ה-24 השעות של לה מאן 2016, מהמרוצים הדרמטיים ביותר של המרוץ שנערך היום בפעם ה-84. שהסתיים בנצחון מס. 18 של פורשה, אבל עד שש דקות מהסיום היה אמור להסתיים בנצחון ראשון של טויוטה. אלא שאז כאשר טויוטה היתה קרובה לנצחון כמו שמעולם לא היתה לו במרוץ 24 השעות המפורסם ביותר, תקלה טכנית הכריעה אותה. הטויוטה TS050 Hybrid מס. 5 נראתה פתאום מתקשה להאיץ על הישורת העיקרית, מהירותה מוגבלת לפחות מ-200 קמ”ש. נקאג’ימה, מאחורי ההגה היה חסר אונים. המכונית הלכה ואיבדה מכוחה ולאף אחד בפיטס לא היה תשובה וגם זמן להיכנס לפיטס לתיקונים לא נותר, אם הניצחון היה בעדיפות עליונה.

בפיטס של פורשה החלו לחוש באפשרות לנצחון. בקשר הרדיו שוגרה הוראה לניל יאני, שנהג ב-919 Hybrid מס. 2, בפיגור של 1:24 דקה מהטויוטה, להמשיך וללחוץ עד לדקה האחרונה. בתוך פחות מחצי הקפה ההפרש בין הטויוטה והפורשה נסגר לגמרי ו-3:21 ד’ לסיום יאני עקף את הטויוטה שנעצרה על הישורת מול הפיטס. נותר לו רק להשלים את ההקפה האחרונה בנחת ובתדהמה ולחצות את קו הגמר אחרי קצת יותר מ-24 שעות. בפיטס של פורשה מיהרו המכונאים להוציא מהתיקים את החולצות המציינות את הנצחון ה-18 של המותג, יותר מכל מותג אחר בהיסטוריה של המרוץ. עד לפני דקות החולצות היו אמורות להישאר בתיקים לפחות לעוד שנה.

המראה בפיטס של טויוטה עם סיום המרוץ (צילום מסך)
המראה בפיטס של טויוטה עם סיום המרוץ (צילום מסך)

נקאג’ימה עוד ניסה להסיע את המכונית ולהשלים את ההקפה האחרונה, כדי שהמכונית לפחות תדורג, כדי להתנחם במקום השני, אבל גם בזה הוא כשל. טויוטה אמנם סיימה במקום השני עם מכונית מס. 6 שפיגרה בשלוש הקפות אחרי הפורשה המנצחת. אבל אם מישהו בטויוטה היה מאושר מהמקום השני הזה.

המירוץ הוזנק 24 שעות קודם לכן תוך כדי גשם שוטף ואת 50 הדקות הראשונות שלו מכוניות המרוץ בילו מאחורי מכונית בטיחות. אבל כאשר מכונית המרוץ ירדה מהמסלול והמרוץ התחדש במהירות, התברר ששלוש קבוצות שוות בכוחן מתמודדות על הנצחון הכולל בקטגוריה LMP1. אודי עם ה-R18 הובילה בשלבים הראשונים, אבל אחת ממכוניותיה סבלה מתקלה במגדש טורבו כבר בשעה הראשונה וחזרה למסלול רק אחרי שהיה ממושכת בפיטס, להחלפת המגדש, מה שחיסל את סיכוייה לנצח כבר בשלב מוקדם.

פורשה עלתה למקום הראשון אבל טויוטה ביססה יתרון קטן בשעות הבוקר של יום ראשון והובילה במרוץ עד לרגעיו האחרונים, שהסתיימו, כפי שצייצו מטויוטה, בשברון לב.

מכונית פורשה מובילה במרוץ בגשם ואחרי מכונית בטיחות, שעות רבות לפני הסיום הדרמטי (פורשה)
מכונית פורשה מובילה במרוץ בגשם ואחרי מכונית בטיחות, שעות רבות לפני הסיום הדרמטי (פורשה)

1 Comment on 24 השעות של לה מאן: טויוטה הפסידה בהקפה האחרונה, נצחון 18 לפורשה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!