שר התחבורה יחייב התקנת מערכות מובילאיי בכל המכוניות, תוספת הכנסה של 350 מיליון שקל לאינטל-מובילאיי והמכוניות עלולות להתייקר

  • שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע שהחל מ-1 בינואר 2018 תחויב התקנת מערכות מובילאיי בכל המכוניות המיובאות.
  • 54% מהמכוניות שנמכרו בישראל ב-2016 צוידו במערכות התרעה
  • חיוב התקנת המערכת עלול לגרום לביטול הזיכוי במס והתייקרות המכוניות.
שר התחבורה, ישראל כץ. השקעה מטופשת בשיקום קו הרכבת הישן לירושלים (אוטוניוז)
שר התחבורה, ישראל כץ. מחלק סוכריות למובילאיי ואינטל (אוטוניוז)

אוטוניוז, 15.03.2017 – שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע שהחל מ-1 בינואר 2018 יחויבו כל המכוניות המיובאות לישראל בהתקנת מערכת בטיחות של מובילאיי. בהודעה לעיתונות השר לא נקב בשמה של מובילאיי, אבל ברור שמובילאיי, המספקת היום עשרות אלפי מערכות התרעה, תהיה המרוויחה העיקרית מהצו החדש. השר, שנפגש אתמול (ג') עם מנכ"ל אינטל ישראל יניב גרטי ומנכ"ל מובילאיי, זיו אבירם, אמר, לפי הודעה לעיתונות, שבכוונתו לחתום על צו שיחייב כל רכב חדש להצטייד לפחות בשתי מערכות בטיחות, בקרת סטיה מנתיב ושמירת מרחק מלפנים. "השתכנעתי כי מערכות כאלה מצילות חיים ומצמצמות תאונות דרכים בעשרות אחוזים," אמר השר כץ, מהיכן שאף את הנתון המדהים.

שתי המערכות, בקרת סטיה מנתיב ושמירת מרחק מלפנים, משווקות היום, כמערכת אחת, ע"י מובילאיי ליבואניות הרכב במחיר של 1,300-1,500 ש' כ-350 ד'. (בשוק האפטרמרקט הפרטי עלותן כ-3,000 ש', כ-750 ד'). שיעורה של העלות ליבואניות הרכב היא כשיעורו של הזיכוי במס לו זכאיות היבואניות בגין התקנת מערכות אלה, 1,550 ש'. חלק מהיבואניות מנצלות את הזיכוי כדי להגדיל במעט את הרווח על כל מכונית וגובות בגין המערכת כמה מאות שקלים, אולם מרבית היבואניות טוענות שהן מעבירות את הזיכוי במס ללקוחות. מי שמרוויחה לכן מהזיכוי במס היא מובילאיי, שראשיה דחפו לקבלתו.

הוכחה להצלחה השיווקית של מערכות מובילאיי נמצאה בדבריה של מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, שמסרה ש-54% מכלי הרכב שיובאו לישראל ב-2016 ניצלו את הטבת המס. מדובר לכן בהפסד הכנסה של כ-250 מ' ש' לקופת המדינה, שרובו הגדול, אפשר לשער, עבר למובילאיי באופן ישיר (באופן עקיף מובילאיי נהנתה ממכירות ליצרניות רכב ששילבו את המוצר במכוניותיהן). בהנחה שב-45% מכלי הרכב שיובאו לישראל הותקנו מערכות מקומיות מדובר בכ-130,000 כלי רכב והכנסה של כמעט 200 מ' ש' (כ-50 מ' ד') למובילאיי. סכום זה מהווה כ-13% מהכנסות מובילאיי ב-2016. בשנה שעברה הכפילה מובילאיי את הכנסותיה ממכירות מערכות אפטרמרקט, שהן המערכות הנמכרות ליבואניות הרכב הישראליות, בעוד מכירותיה ליצרניות הרכב (OEMs) גדלו בשיעור מתון יחסית של כ-40%.

לסכום זה יש להוסיף את החלטת המשרד לחייב התקנת מערכות מובילאיי בכלי רכב מעל 3.5 טון משנת הדגם 2012 ומעלה. לדברי השר מתחילת יישום התקנה, בנובמבר 2016 ועד היום הותקנו כ-30,000 מערכות בכלי רכב אלה, כך שלמובילאיי נרשמה הכנסה נוספת של עוד כמה עשרות מיליוני שקלים.

החלטתו של משרד התחבורה לחייב התקנה של המערכת בכל המכוניות המיובאות בישראל תהפוך את ישראל להכנסה בטוחה עבור אינטל. יבוא של 300,000 כלי רכב יאלץ את הממשלה לוותר על מס קניה בסך של 450,000 מ' ש', שרובם הגדול יעבור למובילאיי-אינטל.

הטבת המס תבוטל?

משרד האוצר טרם הגיב להכרזתו של שר התחבורה (שעשוי לדרוש את מימונה מההכנסות על מיסוי עיסקת מובילאיי). אולם אם שר התחבורה יממש את הצהרתו ויהפוך לחובה את התקנת המערכת בכל המכוניות יוכל האוצר לבטל את הטבת המס, מאחר שאם ההתקנה היא חובה אין טעם בתמריצים. התוצאה עלולה להיות עליה במחירי מכוניות חדשות בכ-1,500 ש'.

נ.ב. משרד התחבורה הקציב 180 מ' ש' בשלוש שנים (60 מ' ש' בשנה), לסיבסוד התקנת מערכות מובילאיי במכוניות משומשות. במשרד לא ידעו לענות האם המערכת תסובסד במלוא עלותה והכנסות אינטל בשלוש שנים יהיו 180 מ' ש', או שמא הסבסוד יהיה חלקי והצרכנים יצטרכו להוסיף גם מכיסם כדי להנות מהמערכת ואז הכנסות אינטל, לשעבר מובילאיי, יהיו גבוהות יותר.

בכל מקרה נדמה שכשם שמונופול הגז הטבעי עושה במדינה כבשלו, כך מונופול מערכות הבטיחות מובילאיי-אינטל 'מהנדס' את משרד התחבורה כרצונו.

2 Comments on שר התחבורה יחייב התקנת מערכות מובילאיי בכל המכוניות, תוספת הכנסה של 350 מיליון שקל לאינטל-מובילאיי והמכוניות עלולות להתייקר

  1. יש מקום לעדכן את הקוראים כי א.ד.י מערכות לרכב השקיה מערכת בטיחות חדשה המסייעת למניעת תאונות דרכים – MOVON. המערכת פרי פיתוח של תאגיד MOVON מדרום קוריאה אורה ע"י משרד התחבורה כעומדת בדרישות נוהל 142 לרכב מעל 3.5 טון. כניסת המערכת לשוק הישראלי הגדילה את מגוון המערכות המוצעות לנהג הישראלי וכמו שכולם יודעים תחרות שווה תועלת לצרכן ושווה מחיר יותר טוב. ואומנם מחיר המומלץ של המערכת הכוללת מצלמת דרך מובנת (DVR) לצרכן הוא 2,490 ₪ כולל מע"מ , כולל אחריות 36 חודש, מוקד לקוחות 24/7 ורשת תחנות התקנה בפריסה ארצית

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*