שיפור בביצועי עלות תפעול משאית בסופר טראק של וולבו

אוטוניוז, 18.09.2016 – וולבו טראקס נורת’ אמריקה הציגה בשבוע שעבר את ה-Super Truck אותה היא פיתחה כחלק מתוכנית של משרד האנרגיה האמריקני. התוכנית נועדה לקדם פיתוח משאיות שיעילות התובלה בהן תהיה גבוהה דרמטית משל דור המשאיות הנוכחי, והפחתת פליטuת פחמנים למשאיות גוררות בקלאס 8 (משאיות שמשקלן הכולל גבוה מ-15 טון) המופעלות בכבישים מהירים. התוכנית נמשכה חמש שנים.

המשאית, ברמה של קונספט, זכתה לעיצוב אווירודינמי, שימוש בסיבי פחמן ליצור הגג והרכיבים האווירודינמיים שעליו, מתקן תאים פוטו-וולטאיים על הגג המזינים מצברים המשמשים לתאורה הפנימית של תא הנהג, חומרים מרוכבים לחלקי גוף שנועדו אף הם לשפר את זרימת האויר מבלי להכביד על המשאית, שימוש באלומיניום לייצור השאסי ושימוש במנוע מנוע 11 ל’, במקום במנוע 13 ל’ שהספקו 425 כ”ס. בסופו של התהליך, ציינה וולבו הושגה צריכת דלק העולה על 12 מייל/גאלון, יעילות גדולה יותר במטענים בשיעור של 88% לעומת דרישה לשיפור של 50% שהציבה ה-DOE ושיפור של 70% ביעילות צריכת הדלק בהשוואה לקו הבסיס, משאית וולבו VNL 670 משנת הדגם 2009. צריכת הדלק של משאית הבסיס היתה 7 מייל/גאלון.

למשאית חלק קדמי קצר יותר מאשר למשאית רגילה וזווית מכסה המנוע כלפי מטה חדה יותר. מצלמות החליפו את מראות הצד, וחיפויים מאסיביים ש משטחי פחמן לאורך הגורר והנגרר תרמו השגת מקדם גרר נמוך יותר. משקל השאסי נחתך בכמעט חצי הודות לשימוש מאסיבי באלומיניום ליצורו, כאשר סך כל ההפחתה במשקל הגורר והנגרר הסתכמה בכ-1,450 ק”ג.

למנוע ה-11 ל’ הותקנו מערכת הזרקה מתקדמת, ומערכות קירור, שמן ומגדש טורבו חדשות. הבוכנה תוכננה מחדש בתצורה המכונה גל (wave). מיחזור אנרגיה נעשה באמצעות מערכת Rankine מורכבת הממירה חום שמצטבר במפלט, אחרי מגדש הטורבו, למומנט ובכך מייעלת את צריכת הדלק.

וולבו מדווחת ששלושה מהחידושים שהוצגו במנוע כבר מיושמים באופן מסחרי: הבוכנה בצורת גל (wave), מערכת ה-turbo compounding (מערכת ראנקין) ומערכת הזרקת הדלק מסילה משותפת. בנוסף לכך גם שיפורים אווירודינמיים שונים מיושמים במשאיות VNL.

וולבו צפון אמריקה תשתתף גם בתוכנית סופר טראק II שמשיק משרד האנרגיה האמריקני.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!