קרסו מוטורס חתמה על חוזה ליבוא לאדה הרוסית

אוטוניוז 15.05.2016 – קרסו מוטורס מסרה היום בהודעה לבורסה שהיא עתידה להתחיל לייבא לישראל את מכוניות AvtoVAZ, יצרנית המכוניות הרוסית הנשלטת ע”י הברית רנו-ניסאן. זה יהיה המותג החמישי שקבוצת קרסו תשווק, אחרי רנו, ניסאן, אינפיניטי ודאצ’ה, כולם נמנים על הברית, שרק בשבוע שעבר הרחיבה את מוטת הפריסה שלה, כאשר השתלטה על מיצובישי מוטורס, אחת מיצרניות הרכב הקטנות הבולטות בשוק הרכב העולמי. בעתיד הלא רחוק אפשר לצפות אם כך, לאפשרות שגם שיווק מיצובישי בישראל יחליף ידיים.

מכוניות אווטו-וואז משווקות תחת המותג לאדה, המותג הפופולארי ביותר ברוסיה. בשנה האחרונה נקלעה החברה למשבר קשה, בעקבות השפל והמשבר הכלכלי בשוק הרוסי, ומכירותיה נפלו בכ-40%, מה שגרר לגל פיטורים בטוגליאטי, העיר בה שוכנים מפעליה העיקריים של החברה ומפעלים של ספקיה. בחודש שעבר החליפה רנו את בו אנדרסון, שניהל אווטו-וואז, בה רנו-ניסאן מחזיקה ב-50.1% מהמניות בעוד השאר מוחזקות ע”י Alliance Rostec Auto BV. אנדרסון הוחלף אחרי שנקט במדיניות פיטורים והחלפת ספקים שגרמה להתמרמרות רבה בקרב עובדים ותושבי העיר בת 700,000 התושבים. עד לתחילת המשבר עבדו במפעלי אווטו-וואז בטוגליאטי 110,000 איש ובסוף 2015 עבדו בהם 44,000 איש בלבד, לפי דיווח של רויטרס. הציבור הרוסי, שמעדיף דרכים אחרות על פני פיטורים לפתרון משברים מסוג זה, כמו הפחתת שעות עבודה ותשלומים, התמרמר על פעילותו של אנדרסון, שכאמור הוחלף.

רנו השלימה את השתלטותה על אווטו-וואז ביוני 2014, כבר אחרי סיפוח חצי האי קרים ע”י רוסיה. רנו רכשה 67.1% מאליאנס רוסטק, תמורת 742 מ’ ד’, ובכך הגיעה להחזקה של 50.1% באווטו-וואז.

אולם רק אחרי הרכישה החלו הצרות של רוסיה, כאשר המערב הטיל סנקציות וממש באותו חודש החלו מחירי האנרגיה בעולם לצנוח ורוסיה נקלעה למשבר כלכלי חמור, הרובל פחות בכ-50% וסופו של המשבר עדיין אינו נראה. מכירות הרכב נפלו ב-40% בתקופה זו..

לאדה, לפי אתר האינטרנט של החברה, משווקת היום שבעה דגמים רובם דגמי מכוניות פרטיות, אחד מסחרי ואחד רכב 4X4 שבישראל עתיד להנות מפופולאריות, אם רק מחירו יהיה נוח ואם הוא רק מצויד בציוד בטיחות הנדרש במדינה.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!