פיאט 500 M15 הוצגה ב-Fuel Choices. היכן היא תשווק?

  • פיאט בשיתוף פעולה עם דור כימיקלים פיתחה גרסת מתנול ל-500.
  • הגרסה אמורה להיות משווקת בישראל.
  • השימוש במתנול באירופה ובארה”ב הוא אפסי.
גוזרים את הסרט בעת הצגת הפיאט 500 M15 ב-Fuel Choices  (ניר שמול)
גוזרים את הסרט בעת הצגת הפיאט 500 M15 ב-Fuel Choices (ניר שמול)

אוטוניוז, 08.11.2016 – פיאט הציגה בכנס Fuel Choices שנערך בשבוע שעבר גירסה של פיאט 500 המוזנת בבנזין עם מתנול בשיעור של 15%, M15, ומכאן כינויה של המכונית פיאט 500 M15. הדגם, שפותח בשיתוף פעולה בין חברת הדלק דור כימיקלים, המשווקת דלק עם מתנול באחדות מתחנות התדלוק שבבעלותה ומנהלת תחליפי דלק שבמשרד ראש הממשלה, מוכנה כבר לשיווק המוני, אם כי עדיין לא ידועות תכניות שיווק הדגם, למעט הדיווח של פיאט-קרייזלר שהוא ישווק בישראל. הגרסה שפותחה היא גמישת-דלק, כלומר יכולה להכיל מתנול בשיעור של 0-15 אחוזים מכמות הדלק, כך שניתן לתדלק את כלי הרכב גם בבנזין בלבד.

המנוע שפותח ע”י פיאט עומד בתקן יורו 6 והוא מפחית את פליטת דו תחמוצת הפחמן ב-2%.

פיאט היא החברה המובילה באירופה בפיתוח של מנועים מוזנים בגז טבעי. המתנול מופק מגז טבעי, אבל למעשה אין קשר העובדה שפיאט מובילה בניצול גז טבעי לתחבורה לבין מנועי מתנול.

הפיאט 500 M15 היא תוצר של שיתוף פעולה בהתאם למזכר הבנות שנחתם בפברואר 2015 בין המנהלת לתחליפי דלק עם פיאט במטרה לקדם את השימוש בגז טבעי לתחבורה. אולם נראה שהכוונה היתה יותר לפיתוח של מנועים על גז טבעי, מאשר להפקת מתנול, שהשימוש בו לתחבורה הוא שולי ביותר.

בארה”ב נעשה שימוש נרחב באתנול, שיכול להגיע עד ל-85% מתכולת הדלק, E85. הסיבה העיקרית לשימוש הנרחב באתנול הינו הלחץ של הלובי החקלאי רב העוצמה בארה”ב, הפועל למענם של מגדלי התירס שממנו מיוצר האתנול. מתנול מיוצר מגז טבעי או מביומאס. באירופה השימוש במתנול ובאתנול הוא זניח לגמרי.

כעת יזמים ישראלים מנסים לנצל את גילויי הגז הטבעי בתחומי מימי ישראל בים התיכון כדי לקדם מעבר מבנזין לתערובת של בנזין ומתנול.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!