פיאט קרייזלר תחת חקירת דיזלגייט חדשה, עלולה לשלם פיצויים בסך 4.6 מיליארד דולר

  • משרד המשפטים האמריקני חוקר חשדות שגם פיאט-קרייזלר זייפה נתוני פליטות מנועי דיזל.
  • FCA מכחישה אפשרות זאת וטוענת שלא היתה כל כוונה.
  • FCA גם נמצאת תחת חקירה באשמת זיוף נתוני מכירות.
סרג'יו מרקיונה, הבוס של FCA. ימשיך לרדוף אחרי מיזוג ולהתרחק ממכונית חשמלית (FCA)
מרקיונה. מכחיש שהיתה כוונה לזייף נתוני פליטות (FCA)

אוטוניוז, 15.01.2016 – פיאט-קרייזלר (FCA) נמצאת תחת חקירה של משרד המשפטים האמריקני בחדש להסתרת תוכנה המפירה את תקני הזיהום, דיווחה סוכנות בלומברג. הסוכנות להגנת הסביבה האמריקנית, EPA פרסמה ביום חמישי האחרון הודעה שבה היא מסרה שב-104,000 כלי רכב מדגמי ג’יפ גרנד צ’ירוקי וראם 1500 עם מנועי דיזל 3.0 ל’ נמצאו אפשרויות לעלות על רמת הפליטות המותרת. ה-EPA לא כינתה את התוכנה כ-defeat device, כפי שכונתה התוכנה במנועי הדיזל במכוניות קבוצת פולקסווגן. אולם החקירה נגד FCA היא בגדר חקירה פלילית. בשבוע שעבר, במסגרת הסכם בין קבוצת פולקסווגן למשרד המשפטים, הודתה החברה בעבירות פליליות וסיכמה על תשלום 4.3 מיליארד ד’ לגופי שלטון שונים בארה”ב. אולם אחדים מבכירי קבוצת פולקסווגן עלולים לעמוד לדין. קבוצת פולקסווגן צפויה, בשלב זה, לשלם פיצויים לרוכשי מכוניות ולגופים פדרליים ומדינתיים בארה”ב בהיקף של 23 מיליארד ד’.

בשיחה עם עיתונאים בשבוע שעבר הכחיש סרג’יו מרקיונה, הבוס של FCA שמטרת התוכנה היתה לעקוף את תקני הפליטות. “אנחנו בטוחים שאף אחד ב-FCA לא ביצע איזו רמאות או ניסה שלא לעמוד בתקנות,” אמר מרקיונה ברוגז, לפי תיאור כתב בלומברג.

לפי חישובים המבוססים על הערכות ה-EPA פיאט-קרייזלר עלולה להידרש לשלם 4.6 מיליארד ד’ כדי לסיים את הפרשה. מרקיונה אמר שהוא מקווה שהדבר לא יגיע לידי כך, אבל ציין שהחברה יכולה לעמוד בזה.

FCA נחקרת בגין האשמות פליליות בגין ניפוח נתוני מכירות. במשך מספר שנים החברה הציגה גידול מתמיד במכירותיה, ורק במהלך השנה שעברה תיקנה את הדיווחים האלה, שהראו שבחלק מהתקופה היו גם ירידות. לפי החשד FCA שילמה לדילרים שלה כדי שיעבירו נתונים מוטעים.

ביום חמישי, במהלך המסחר במניה בניו יורק, היא נפלה בשיעור 20% אחרי שנודע על החקירה נגד FCA, אולם התאוששה אח”כ וסגרה את היום בנפילה יומית של כ-10%. בסוף השבוע עמד שווי השוק של FCA על כ-15 מיליארד ד’.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!