פולקסווגן חוזרת לרכוש, רכשה 17% ממניות נאוויסטאר האמריקנית

טוני קלארק ה-CEO של נאוויסטאר (משמאל) ואנדריאס רנשלר, הבוס של פולקסווגן משאיות ואוטובוסים בטקס חתימת ההסכם אתמול בארה"ב (פולקסווגן)
טוני קלארק ה-CEO של נאוויסטאר (משמאל) ואנדריאס רנשלר, הבוס של פולקסווגן משאיות ואוטובוסים בטקס חתימת ההסכם אתמול בארה”ב (פולקסווגן)

האם פולקסווגן מתחילה להתאושש מפרשת הדיזלגייט? היום (ג’) הודיעה קבוצת הרכב הגדולה בעולם על רכישת 16.6% ממניות יצרנית המשאיות האמריקנית Navistar תמורת 256 מ’ ד’, סכום המשקף מחיר של 15.76 ד’ למניה, פרמיה של 12% על מחיר המניה ביום שישי האחרון. עם פתיחת המסחר בבורסה בניו יורק זינקה מניית נאוויסטר ב-42.5%, הרבה מעבר למחיר שבו פולקסווגן רכשה את המניות, ככל הנראה בגלל האפשרות שפולקסווגן תגדיל את אחזקותיה בחברה בהמשך. העיסקה מבוצעת באמצעות חטיבת המשאיות והאוטובוסים של פולקסווגן, שהוקמה ב-2015, ושכבר היום היא הבעלים של סקניה, מאן ופולקסווגן מסחריות. את החטיבה מנהל אנדראס רנשלר, שעבר ב-2014 לפולקסווגן מדיימלר, שם תפקידו האחרון היה ניהול חטיבת המשאיות.

לעיסקה כמה מטרות ובהן כניסת פולקסווגן לשוק המשאיות הצפון אמריקני הנחשב לרווחי ביותר, יצירת שיתוף פעולה אסטרטגי עם נאוויסטאר בתחומים טכנולוגיים ורכש, ובעתיד אפשרות להשלים את רכישת כל מניות נאוויסטאר.  בשיחת ועידה עם אנליסטים לא פסל רנשלר, הבוס של פולקסווגן מסחריות, את האפשרות לספין אוף של החטיבה והנפקת מניותיה בבורסה בשלב מאוחר יותר.

שיתוף הפעולה הראשון בין שתי החברות יהיה מיזם משותף לרכש שנאוויסטאר צופה יסייע לה לחסוך 500 מ’ ד’ בחמש השנים הבאות. שיתוף הפעולה יאפשר לנאוויסטאר להנות ממנועי משאיות של קבוצת פולקסווגן. בתגובה על אפשרות זו צנחו מניות קמינס, המספקת לנאוויסטאר מנועים, ב-6% למרות הודעה שנאוויסטאר אינה משנה את תוכניותיה לפחות לא בטווח הקצר. אולם בהודעה לעיתונות מסרה נאוויסטאר שבמסגרת שיתוף פעולה טכנולוגי צפויה השותפות להתמקד בטכנולוגיית מערכות הנעה ולבחון שיתוף פעולה מסחרי בכל האספקטים של פיתוח כלי רכב מסחריים, הכוללים בין השאר, קישוריות, נהיגה אוטונומית, חשמול המשאית ועוד. מוצרי נאוויסטאר יזכו להנות מהטכנולוגיה של משאיות פולקסווגן באמצעות רישוי והסכמי אספקה.

נאוויסטאר נמצאה בשנים האחרונות במצב קשה שהלך והדרדר ואנליסטים צפו שהחברה עלולה להגיע לפשיטת רגל. כניסתה של פולקסווגן כשותפה בחברה ותוכניותיה לעתיד, הצילו אותה מהדרדרות נוספת.

כחלק משיתוף הפעולה שני נציגים של פולקסווגן יצורפו לדירקטוריון נאוויסטאר והברית בין שתי החברות תנוהל באמצעות מנהלת שתפקח את שיתוף הפעולה האסטרטגי.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!