מרדף אחרי מיליון דולר – נפתחה הרשמה לפרס ראש הממשלה לתחליפי דלק

  • הפרס בגובה מיליון דולר מחולק למדענים שמחקריהם תורמים להחלפת דלקים פוסיליים.
  • הפרס ממומן בחצי ע"י זוג תורמים ובחצי ע"י ממשלת ישראל.
  • בארבע השנים הראשונות אף מדען ישראלי לא זכה בפרס.

אוטוניוז, 02.02.2017 – מנהלת תחליפי הדלקים במשרד ראש הממשלה הודיעה על תחילת קבלת מועמדויות לפרס ראש הממשלה ע"ח אריק ושילה סמסון בגין חדשנות טכנולוגית המסייעת להקטנת צריכת הדלק הפוסילי לתחבורה בעולם. הפרס, בגובה של מיליון דולר, סכום גבוה יותר מפרס נובל, יוענק במהלך הכנס השנתי של לתחליפי דלקים ותחבורה חכמה, Fuel Choices, שיערך השנה ב-31 באוקטובר.

הפרס ממומן בחציו ע"י זוג התורמים הדרום אפריקנים אריק ושילה סמסון ובחציו השני ע"י ממשלת ישראל. ב-2010 הקציבה ממשלת ישראל סכום של 1.5 מ' ש' למשך עשר שנים לפעילות מנהלת תחליפי הדלקים במשרד ראש הממשלה.

עד כה זכו בפרס מדענים מפורסמים לרוב מארה"ב, כאשר מדי שנה שני מדענים מתחלקים בפרס. לעת עתה אף מדען ישראלי לא זכה בפרס.

בשנה שעברה התחלקו בפרס פרופ' קנצ'ידיס מאוניברסיטת נורת'ווסטרן ופרופ' גרגורי סטפנופולוס מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). שני המדענים בצעו מחקרים פורצי הדרך בפיתוח תהליכים וטכנולוגיות בעלי פוטנציאל לשמש תחליף לדלקים פוסיליים, כגון נפט ודיזל.

פרופ' קנצ'ידיס המשמש גם כחוקר בכיר במעבדות הלאומיות אַרגון, זכה בפרס על פיתוח חומרים ננו-תרמו-אלקטריים (מוליכים למחצה) המשפרים משמעותית את יעילות ההמרה של חום לאנרגיה חשמלית. מחקריו של פרופ' קנצ'ידיס שינו את התפיסה המקובלת לגבי חומרים תרמו-אלקטריים והם משקפים היום את התפיסה השלטת במחקר בתחום. מחקרים אלו הם הבסיס לפיתוח טכנולוגיות לשיפור ניְצולות של רכבים בד בבד עם הקטנת פליטות מזהמים.

פרופ' גרגורי סטפנופולוס זכה בפרס על עבודתו החלוצית בתחום הנדסה מטבולית שתרמה משמעותית לקידום ההנדסה של חיידקים לייצור דלק ביולוגי. פרופ' סטפנופולוס תרם תרומה משמעותית לפיתוח של זני חיידקים לייצור ביו דלקים והיה הראשון בעולם להדגים כיצד אפשר "להנדס" מיטוכונדרייה (האברון בכל תא חי המייצר אנרגיה) לייצור ביו-דלקים והציג תהליכים לשיפור נְצולת של הפקת אתנול, המשמש תחליף לדלקים פוסיליים, באמצעות שימוש בשמרים.

לקבלת מידע וטפסי מועמדות הקליקו כאן

 

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*