טסלה מציעה לרכוש את סולארסיטי, המניות צונחות

אוטוניוז, 22.06.2015 – טסלה מוטורס, יצרנית המכוניות החשמליות הודיעה על הגשת הצעה בגובה של 2.8 מיליארד ד’ לרכישת SolarCity, המתקינה מתקנים פוטו-וולטאיים למגוון שימושים, בית, תעשיה ומתקני תשתית. אילון מאסק, הבוס של טסלה הוא יו”ר הדירקטוריונים בשתי החברות וגם בעל המניות הגדול ביותר בשתיהן. בכך טסלה מנסה להשיג שליטה אנכית על שרשרת האספקה של חשמל לכלי רכב חשמליים ואספקת כלי הרכב עצמם. אם העיסקה תצא אל הפועל, טסלה תספק לצרכנים את המכונית החשמלית, אמצעי טעינה מהירה (ספורצ’רג’רים הפרוסים ברחבי ארה”ב), מכשירי טעינה רגילה (בבתים או באתרים ציבוריים), מצברים לאגירת אנרגיה חשמלית באמצעות ה-Powerwall וכעת גם את המערכת הסולארית לייצור החשמל.

בעקבות העסקה נפלו מניות טסלה במסחר שלפני הפתיחה של בניו יורק בשיעור של יותר מ-11% ל-194.88 דולר. מניות סולארסיטי זינקו ביותר מ-18%.

“לקוחות טסלה יוכלו לנהוג מכוניות נקיות והם יכולים להשתמש בחבילות המצברים שלנו לסייע בצריכת אנרגיה יעילה יותר, אבל הם עדיין יזדקקו לגישה לאנרגיה ברת הקיימא ביותר הזמינה: השמש,” צוטט מאסק בהודעה לעיתונות. “למרבית לקוחותינו יש עניין רב בשמש, אבל רק לאחוז קטן מהם יש את זה למעשה.”

לפי דיווח של בלומברג, כולל החוב, טסלה מעריכה את סולארסיטי ב-5.7 מיל’ ד’, בערך פי 12.6 מהכנסות החברה, הערכת שווי גבוהה בהרבה מהממוצע לחברות בתחומי עיסוק אלה מקביל בעיסקאות קודמות. בעקבות העיסקה טסלה תעמיס על המאזן שלה חוב של 3.2 מיל’ ד’ בשעה שהיא עומדת בפני השקעות גדולות ובקצב מואץ כדי להביא את מודל 3 אל פס הייצור במהירות שיא מתוך כוונה לייצר חצי מיליון מכוניות ב-2018. לצורך כך גייסה טסלה באמצעות הנפקת מניות 1.4 מיל’ ד’ לפני מספר שבועות.

“יש סינרגיות נפלאות בין שתי החברות האלה,” אמר במכתב לעובדים שצוטט בבלומברג, ה-CEO של סולארסיטי, לינדון ריב, שהוא גם בן דוד של מאסק.

מאסק אמר שהוא ואנטוניו גראסיאס, שניהם  חברי דירקטוריונים בשתי החברות, לא ישתתפו בהצבעות על הרכישה. ג’יי.בי שטראובל, ה-CTO של טסלה גם הוא חבר בשני הדירקטוריונים. העסקה היא עסקת מניות. מאסק מחזיק ב-22% ממניות סולארסיטי וב-21% ממניות טסלה.

השאלה שתעלה בשבועות הקרובים האם בעלי המניות בטסלה יאשרו עסקה מעין זו, שאנליסטים אחדים לא רואים בה היגיון רב ויתכן שיש בה חילוץ של המשקיעים בסולארסיטי ממצבה הלא פשוט של החברה.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!