מחקר: ירידה דרמטית במחירי מצברים תאיץ חדירת מכוניות חשמליות

  • מחקר של BNEF קובע שב-2040 54% מכלי הרכב שיימכרו יהיו  חשמליים.
  • ירידה חדה במחירי מצברי ליתיום-יון תהפוך את המכוניות החשמליות לזולות ממכוניות קונבנציונליות.
  • צריכת הנפט העולמית תקטן בשמונה מיליון חביות ליום.

אוטוניוז, 14.07.2017 – ירידה דרמטית במחירי מצברי ליתיום-יון לכלי רכב חשמליים תאיץ את חדירתם לשוק כלי הרכב הקלים החל בחצי השני של העשור הבא, כך קובע מחקר של Bloomberg New Energy Finance. המחקר קובע שב-2040 חלקם של כלי הרכב החשמליים (EV) על הכבישים יעמוד על 33% ואילו חלקם מכלי הרכב החדשים שיימכרו באותה שנה יגיע בממוצע ל-54%. ממצאים אלה הם שינוי דרמטי ממצאי סקר דומה מהשנה שעברה, שלפיו רק 35% מכלי הרכב שיימכרו ב-2040 יהיו חשמליים.

כתוצאה מהגידול החד בצריכת כלי רכב חשמליים יירד הביקוש לדלק לתחבורה בהיקף של שמונה מיליון חביות נפט ליום שהם כ-8% מסך תפוקת הנפט כיום.

“אנו רואים נקודת הטיה דרמטית בתעשיית הרכב העולמית במחצית השנייה של שנות ה-20′” אמר קולין מקרצ’ר אנליסט בכיר לתחבורה מתקדמת ב-BNEF. “הצרכנים ימצאו כי מחיר המכירה של דגמי מכוניות חשמליות הם דומים או נמוכים יותר מאשר אלה עבור כלי רכב עם מנועי בעירה פנימית, כמעט בכל השווקים הגדולים עד 2029.”

לפי התחזית, מכירות גלובליות של כלי רכב חשמליים יצמחו בהתמדה בשנים הקרובות מכ-700,000 ב-2016, נתון שיא לכלי רכב חשמליים, לשלושה מיליון ב-2021. אז הם יתפסו נתח שוק של כמעט 5% ממכירות כלי רכב קלים באירופה לעומת קצת מעל ל-1% כיום ובערך כ-4% בסין ובארה”ב.

התפתחות מכירות גלובליות כלי רכב חשמליים כאחוז מהשוק (BNEF)
התפתחות מכירות גלובליות כלי רכב חשמליים כאחוז מהשוק (BNEF)

אולם הזינוק הממשי במכירות כלי רכב חשמליים צפוי להתרחש בחצי השני של העשור הבא. סיבה אחת לכך היא שעלות מכונית חשמלית לאורך כל חייה תהיה נמוכה יותר מעלות של מכונית מנוע בעירה פנימית. סיבה אחרת, לדברי עורכי הסקר, שמחירי המכוניות החשמליות יהיו נמוכים יותר מאשר אלה של מכוניות עם מנועי בעירה פנימית. פסיכולוגית, טוענים עורכי הסקר, זו עשויה להיות סיבה חזקה יותר.

התחזית מתבססת על ניתוח מפורט של ירידה במחירי מצברי ליתיום-יון והסיכויים  לעלויות לרכיבים נוספים בכלי רכב חשמליים, מנועי בעירה פנימית. הניתוח גם משקלל את התחייבויות יצרניות הרכב להגדלת הייצור והשיווק של כלי רכב חשמליים.

עלות המצבר, הרכיב החשוב ביותר במכונית חשמלית, צפוי לצלול, בהתבסס על ירידות יוצאות דופן בעלויות שהתרחשו לאחרונה. מאז 2010 עלות מצבר ליתיום יון נפלה ב-73% לקו”ש. שיפורים בייצור ויותר מהכפלת צפיפות האנרגיה צפויים להפיל את עלויות המצבר ביותר מ-70% עד 2030.

התוצאה תהיה עלייה מהירה בפלחי השוק של כלי רכב חשמליים בשווקים הגדולים ביותר, אפילו אם מחירי הנפט ישארו נמוכים. BNEF מעריכה לכן שב-2040 כלי רכב חשמליים יהיו כ-67% מהמכירות באירופה, 58% בארה”ב ו-51% בסין. מדינות שהן כבר מתקדמות בתחום, דוגמת נורבגיה, צרפת ובריטניה, ימשיכו להוביל בחדירת כלי רכב חשמליים. מדינות עם כלכלות מתעוררות דוגמת הודו, לא יגיעו לשלב זה לפני סוף שנות ה-20′.

ג ‘ון מור, מנכ”ל BNEF, אמר כי הצמיחה בנתח השוק של כלי הרכב החשמליים “מתרחשת בתקופה שבה מערכת החשמל עוברת מהפכה אף היא, לדור נקי יותר והפצה טובה יותר. משמעות הדבר היא לא רק פריצה של כלי רכב חשמליים, אלא גם  שיפור בפרופיל הפליטות שלהם לאורך זמן.”

התפתחות אחוז כלי הרכב החשמליים כחלק מצי הרכב הגלובלי (BNEF)
התפתחות אחוז כלי הרכב החשמליים כחלק מצי הרכב הגלובלי (BNEF)

תחזית BNEF מבוססת באופן ישיר על הכלכליות היחסית של כלי רכב חשמליים ומכוניות מנועי בעירה פנימית ומניחה שהמדיניות הקיימת לעידוד שימוש בכלי רכב חשמליים תמשך עד למועד פקיעת תוקפה, אך אינה מניחה שיעשה שימוש באמצעים נוספים. BNEF ניתח את שוק הרכב לא רק בחלוקה למדינות אלא גם בחלוקה לסגמנטים של שוק הרכב בכל מדינה החל ממכוניות קטנות ועד למכוניות משפחתיות ורכבי שטח גדולים.

סלים מורסי, אנליסט בכיר בצוות התחבורה המתקדמת של BNEF ציין: “יש דרך אמינה קדימה לצמיחה חזקה של כלי רכב חשמליים, אבל דרושה השקעה גלובלית רבה יותר בתשתית טעינה. חוסר היכולת לטעינה חשמלית ביתית בשווקים מקומיים ואזוריים רבים, היא אחת הסיבות לכך שבתחזית לצי הרכב הגלובלי מכוניות חשמליות (EV) מהוות רק 33% ב-2040 ולא גבוה יותר.”

BNEF התייחסה גם לשתי מגמות אחרות בתעשיית הניידות, מכוניות אוטונומיות ושיתוף תחבורה. השפעת הנהיגה האוטונומית תהיה מוגבלת בעשור הקרוב, אבל יהיה לה תפקיד גדל והולך בשוק מ-2030. ב-2040 80% מכלי הרכב עם אפליקציות שיתוף נסיעות יהיו חשמליים.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!