טסלה השלימה רכישת סולארסיטי, אולם מניות החברה עדיין בשפל

  • טסלה הופכת לחברת המשלבת אנרגיה ותחבורה.
  • תשווק רעפים פוטו-וולטאיים לגגות בתים.
  • מדיניות עוינת לאנרגיות מתחדשות של ממשל טראמפ עלולה לפגוע בחברה.
איור מבנה עם גג מרעפים פוטו-וולטאיים. בשיווק מאמצע 2017 (טסלה)
איור מבנה עם גג מרעפים פוטו-וולטאיים. בשיווק מאמצע 2017 (טסלה)

אוטוניוז, 20.11.2016 – 85% מבעלי המניות של טסלה, לא כולל אילון מאסק וכמה בעלי עניין אחרים, אישרו בשבוע שעבר את רכישת סולארסיטי, מתקינת המתקנים הפוטו-וולטאיים. מאסק מחזיק בכ-22% ממניות סולארסיטי. בעלי מניות סולארסיטי אישרו אף הם את עיסקת ה-2.1 מיליארד ד’ במניות, ובימים הקרובים כאשר היא תיושם טסלה תהפוך מיצרנית מכוניות לספקית מוצרי אנרגיה.

לסידרת המוצרים של החברה צרף לאחרונה מאסק פיתוח חדש בדמות רעף פוטו-וולטאי המייצר חשמל. לדברי מאסק עלות גג רעפים עשויה להיות נמוכה אף מעלות של גג רעפים קונבנציונלי. הרעף המתוחכם אמנם יהיה יקר יותר, אולם עלות הובלתו, בגלל משקלו שהוא כחמישית ממשקל רעף רגיל, והבלאי יהיו נמוכים יותר.

רעף של פוטו-וולטאי (טסלה)
רעף של פוטו-וולטאי (טסלה)

לדברי מאסק, רכישת סולארסיטי, שאנליסטים אחדים ראו בה חילוץ של החברה סולארסיטי מקשייה, לא תעיק על המאזנים של טסלה מאחר שהחברה עתידה לעבור לרווחיות לאחר שהיא תשנה את התוכנית העסקית שלה, תחדל להחכיר מתקנים פוטו-וולטאיים כפי שעשתה עד עתה ותעבור למכור אותם. סולארסיטי הפסידה ברבעון האחרון 225.3 מ’ ד’. וב-2015 הפסידה 769 מ’ ד’. מאסק העריך שבשנה הבאה יעמדו הכנסות סולארסיטי, שכבר תהיה חלק מטסלה, על מיליארד ד’. אנליסטים מעריכים שהשנה יעמדו הכנסות החברה על 700 מ’ ד’ אחרי שב-2015 הן הסתכמו בכ-400 מ’ ד’.

רכישת סולארסיטי מושלמת במקביל להכנות המתגברות של טסלה להשקת מודל 3 בסוף השנה הבאה, בעוד שמצבה הפיננסי נותר בלתי יציב. בשבועות האחרונים שינה מאסק פעמים אחדות את הערכתו לגבי הצורך של החברה בביצוע גיוסי הון או חוב נוספים כדי לתמוך בתוכניותיו.

אולם יתכן שהבעיה הקשה יותר שעימה יהיה על טסלה להתמודד בשנה הבאה היא מדיניות האנרגיה הצפויה של הממשל החדש, בראשותו של הנשיא הבא, דונלד טראמפ, שעתידה לתמוך בחברות אנרגיה מסורתיות ולמנוע תמריצים לתעשיית האנרגיה האלטרנטיבית.

טסלה הפתיעה בחודש שעבר כאשר דיווחה על רווח רבעוני של כ-22 מ’ ד’, אולם גם הרווח הזה לא שיכנע משקיעים למהר ולרכוש את מניות החברה, שסגרו את המסחר השבועי בניו יורק בשער של 185.02 ד’, השער השבועי הנמוך ביותר בחודשים האחרונים.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!