טויוטה מפתחת מנוע חדשני, ללא גל ארכובה, ליצור חשמל במכוניות חשמליות

יחידת מנוע ה-FPEG שמפתחים מהנדסי טויוטה להנעת מכוניות חשמליות (טויוטה לאבס)
יחידת מנוע ה-FPEG שמפתחים מהנדסי טויוטה להנעת מכוניות חשמליות (טויוטה לאבס)

אוטוניוז, 08.05.2016 – קבוצה של מהנדסים ב-Toyota Central R&D Labs מפתחים בשנים האחרונות מנוע גנרטור בטכנולוגיה חדשה, (Free Piston Engine Linear Generator (FPEG,

המיועד להנעת מכוניות חשמליות. שני מנועים מסוג זה בהספק של 10 קו”ש כל אחד אמורים להספיק להניע מכוניות חשמליות מסגמנטים B ו-C (סופר מיני וקומפקטיות).

מערכת ה-FPEG מבוססת על תא בעירה פנימית שתי פעימות, גנרטור לינארי ותא קפיץ גז. הבוכנה נעה באמצעות פיצוץ של גז ומגנטים המחוברים לבוכנה נעים בתוך קפיץ סלילי וכך ממירים אנרגיה קינטית לאנרגיה חשמלית. המבנה העיקרי של המנוע הוא גליל חלול, בוכנה בתצורה מיוחדת שטויוטה מכנה ‘תצורת W’. הצד הקטן יותר של הבוכנה מהווה תא בעירה והצד הגדול יותר מהווה קפיץ גז.

לדברי טויוטה המנוע-גנרטור החדש הוא אטרקטיבי בזכות יעילות תרמית, חיכוך נמוך, רמות ויברציות נמוכה. טויוטה בחנה שתי אפשרויות לניצול המנוע החדש האחת בקונפיגורציה של שתי בוכנות במבנה מהופך, שיטה שאולי תאומץ בגלל יתרונותיה באיזון ויברציות, והשניה של בוכנה אחת, שבה בחרו החוקרים כדי לפתח את המנוע ולבחון אמצעים שונים לשליטה ובקרה שלו ושיצור חשמל

[Best_Wordpress_Gallery id=”33″ gal_title=”טויוטה PFEG מנוע”]

המנוע הוא גמיש בצריכת דלקים וחוקרי טויוטה בחנו גם אפשרות להפוך אותו למנוע המניע ישירות בהתאם לדרישה את המכונית. לאחרונה הציגו מהנדסי טויוטה מערכת בקרה שתבטיח פעולה יציבה וחלקה של המנוע לאורך הפעלה ממושכת. המערכת מבוססת על חיישני מיקום – חיישני מרווח המותקנים על בלוק הצילינדר וחריצים על הבוכנה המגלים את מיקומה. תוכנה מפענחת את הנתונים המגיעים מהחיישנים וקובעת בהתאם לכך את כמות הדלק שתוזרק לצילינדר ומתאימה גם את כמות האויר הדרושה. מהנדסי טויוטה כינו טכנולוגיה זו בשם Resonant Pendulum Control והיא מבוסס על בקרת מהירות כשהמטרה היא לכוונן את המיקומים של נקודה מתה עליונה או נקודה מתה תחתונה למיקומים קבועים מראש באמצעות מניפולציה של פקודות בקרת המהירות.

החוקרים דיווחו שהם השיגו פעילות אמינה ויציבה של המנוע בהתנעה ונסיעה.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!