טויוטה ומאזדה מהדקות את שיתוף הפעולה, יקימו מפעל משותף בארה”ב

  • הקונסולידציה בשוק הרכב ביפן נמשכת, כששתי החברות גם ירכשו אחזקות האחת בזו של השניה.
  • המפעל החדש יוקם בהשקעה של 1.6 מיליארד דולר עם יכולת ייצור על 300,000 כלי רכב בשנה.
  • החברות ישתפו פעולה גם בתחומי מחקר ופיתוח.
אקיו טויודה, הבוס של טויוטה (משמאל) ומסמיצ’י קוגאי, נשיא ו-CEO של מאזדה, לוחצים ידיים ביום שישי בטוקיו (טויוטה)

אוטוניוז, 05.08.2017 – ההתפתחויות המהירות בתעשיית הרכב הגלובלית מחישות גם את שיתופי הפעולה והקונסולידציה בתעשיית הרכב היפנית. אחרי שניסאן רכשה את השליטה במיצובישי בשנה שעברה, טויוטה ומאזדה הודיעו אתמול (ו’) על הידוק הקשרים ביניהן והקמתו של מפעל משותף לייצור מכוניות בארה”ב בהשקעה של 1.6 מיליארד ד’. שתי החברות חתמו לראשונה על חוזה לשיתוף פעולה מוגבל יותר ב-2015 במסגרתו מאזדה מייצרת כלי רכב עבור טויוטה במפעלה במכסיקו. בהסכם הנוכחי שתי החברות גם ירכשו אחזקות האחת בשניה. טויוטה תרכוש 5.05% ממניות מאזדה בערך 50 מיליארד ין יפני ומאזדה תרכוש 0.25% ממניות טויוטה בערך זהה.

שתי החברות הודיעו על הסכם שיתוף הפעולה החדש במסיבת עתונאים ביום שישי בטוקיו, יפן.

שיתוף הפעולה המוגבר עם טויוטה יאפשר למאזדה לאמץ טכנולוגיות חדשות שתקציב המו”פ שלה לא איפשר לה לפתחן וליישמן. החברות ישתפו פעולה בפיתוח טכנולוגיות לכלי רכב חשמליים, הן יפתחו במשותף טכנולוגיות לכלי רכב מקושרים וטכנולוגיות בטיחות מתקדמות והן ירחיבו את מספר המוצרים המשלימים שהן חולקות. כיום מאזדה מספקת לטויוטה מכוניות סדאן קטנים לצפון אמריקה, ובעתיד טויוטה תספק למאזדה כלי רכב מסחרי ‘שתי קופסאות’ לשיווק ביפן.

המפעל החדש המתוכנן להקמה בארה”ב יהיה בהיקף ייצור של 300,000 כלי רכב בשנה. במפעל יושקעו 1.6 מיליארד ד’, שיתחלקו באופן שווה בין שתי השותפות, הוא ייצר 4,000 מקומות עבודה וייוצרו דגם קרוסאובר שמאזדה מפתחת עבור השוק הצפון אמריקני וטויוטה קורולה לשוק הצפון אמריקני. המפעל מתוכנן להתחיל לייצר מכוניות ב-2021.

“בעבר תחרות בין יצרניות הרכב היתה על מכירות וכמויות,” אמר במסיבת עיתונאים אקיו טויודה, ה-CEO של טויוטה. “אנחנו עומדים עכשיו בפני מתחרים כמו גוגל, אפל ואמזון… לכן אני מרגיש שזה הופך לחשוב יותר לנו יצרניות הרכב למצוא שותפים חדשים.”

אחת המטרות של הברית החדש היא לשפר את המיקס של כלי הרכב ששתי החברות משווקת בארה”ב. לשתיהן חסרים קרוסאוברים/רכבי שטח קטנים, מה שפוגע במכירות. בנוסף לכך יבוא כלי רכב מיפן חושף את החברות לתנודות בשערי מטבע, מה שבשנה האחרונה גרם להפסדים כבדים.

הנשיא טראמפ מיהר להגיב על ההודעה באמצעות ציוץ. “זו השקעה גדול. ייצור אמריקני,” צייץ טראמפ.

 

שתי החברות הודיעו שבכוונתן לבחון חיזוק הברית הכספית ביניהן בהתאם להתקדמות הברית העסקית.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!