‘זוקס’, סטארטאפ לרכב אוטונומי כבר שווה מיליארד דולר

אוטוניוז, 01.06.2016 – Zoox, סטארטאפ המפתח רכב אוטונומי מבצע גיוס של 252 מ’ ד’ לפי שווי של מעל מיליארד ד’, כך מדווחת סוכנות בלומברג. ככל הידוע Zoox מפתחת כלי רכב אוטונומי שישמש לנסיעות שיתופיות. החברה מפתחת הן את החומרה והן את התוכנה.

Zoox היא אחד משני סטארטאפים שקיבלו רישיון לבחון מכוניות אוטונומית בקליפורניה, ארה”ב. השני, Cruise Automation, נרכש לאחרונה תמורת כמיליארד דולר ע”י ג’נרל מוטורס.  Zoox מעסיקה היום כ-140 עובדים ובהם עובדים לשעבר בגוגל, אפל וטסלה.

בסוף 2013 חשפה Zoox איורים של כלי רכב שהיא תכננה, בשם Boz (ההסבר: דומה ל-boss), שיכול לנוע קדימה ואחורה באותה מידת גמישות. ארבעה הנוסעים יושבים עם הפנים האחד אל השני בחלל סלוני המחופה בגג קשתי העובר מקצה אחד של המכונית לקצה השני. ל-Boz אין חלון קדמי או חלון אחורי וצורתו עשויה להקנות לו יתרונות אירודינמיים מהעדרו של חלון קדמי, שבמכונית רגילה משמש כבלם רוח. מצורת ה-Boz קשה להבחין בין החלק האחורי לקדמי.

ל-Boz מערכת הנעה לכל הגלגלים, באמצעות מנוע טבור חשמלי המותקן בכל גלגל ומספק כוח לגלגל בהתאם לנדרש. מערכת ההיגוי פועלת אף היא על כל ארבעת הגלגלים ונעשתה בה אופטימיזציה לשימוש באינטליגנציה מלאכותית.

תכנון יעיל

“האלמנט הראשון בו אולי תבחינו הוא מה שחסר: החלונות הקדמי והאחורי,” נכתב באתר של Zoox כאשר ה-Boz הוצגה. “אין פירוש הדבר ש-L4 (רמת הנהיגה האוטונומית המלאה) הם לא יהיו, לבטח במכוניות שייוצרו לתיירות הם יהיו – אבל בכלי הרכב הזה אנחנו מצהירים שיש אופציה. האופציה מביאה יתרונון מלהיבים. ראשית רווחים של יעילות אירודינמית, תרמית ואקוסטית. העומס הטרמי שאובד דרך החלון הוא ניכר ודורך מערכות מיזוג אויר אינטנסיביות, כמו גם מערכות נלוות אחדות כדי לשמור את הזכוכית נקיה. אנחנו הסרנו את חוסר היעילות הזה.” בנוסף לזה ציינו ב-Zoox שהמכונית אף פעם לא תצטרך לבצע פניית פרסה, או כל פניה מורכבת אחרת.

Zoox הוקמה ע”י טים קנטלי-קליי המשמש כ-CEO וג’סי לווינסון, לשעבר ראש תכנית המכונית האוטונומית באוניברסיטת סטנפורד. לפי ה-WSJ אנליסטים מעריכים שהחברה מתקדמת יותר בפיתוח מכוניות אוטונומית מאשר מתחרות כמו nuTonomy. לפי דיווחים שונים החברה מתכננת לפרוש צי של מוניות אוטונומיות כבר ב-2020. החברה מעסיקה היום עשרות מהנדסים שעבדו באפל, טסלה, Nvidia, אלפאבית ונאס”א (סוכנות החלל האמריקנית).

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!