הקלות ביבוא מוצרי תחבורה, מדיניות חדשה של משרד התחבורה

אוטוניוז, 30.06.2016 – משרד התחבורה צימצם את מעורבותו בתחום של פיקוח על אביזרי תחבורה באופן ניכר, בעקבות מדיניות חדשה שהמשרד מאמץ. המדיניות החדשה היא תוצר של שנתיים עבודה והיא תתבסס על פעילות של שלוש מעבדות, שיהיו החוליות המקשרות בין יבואני מוצרי תחבורה לבין משרד התחבורה. את המדיניות החדשה הציג יעקב שם טוב, מהנדס ראשי באגף הרכב של משרד התחבורה, בכינוס ה-13 למערכות רכב וחלפים, שנערך ביום חמישי האחרון.

לדברי שם טוב המטרה העיקרית של המדיניות, לבד מייעול הטיפול ביבואני מוצרי תחבורה (יבואניות מכוניות ומשאיות הם מחוץ לתחום) היא יצירת אמון, שקיפות וקלות בעבודה של הגורמים השונים העוסקים ביבוא. הדבר נעשה באמצעות פרסום שני מסמכים באתר המשרד (לא פשוט לאתר אותם), שהמעוניינים ביבוא מוצרי תחבורה יכולים לקרוא ולהבין מהם את כל מה שנדרש כדי לייבא מוצרי תחבורה, לדברי שם טוב. בשני מסמכי המדיניות החדשה, שפורסמו במרץ 2016, נקבעו 70 סוגי מוצרים שלגביהם יש דרישות תקן. כל יתר הפריטים, יותר מ-20,000, אינם מחייבים טיפול של משרד התחבורה מאחר שאינם מחויבים בתקני בטיחות. אמנם המוצרים חייבים לעמוד בתקנים בינלאומיים או ישראליים, אולם אישור היבוא שלהם כרוך רק בטיפול המעבדה שעימה עומד היבואן בקשר. בעבר ציין שם טוב, היה על יבואנים בינוניים להגיע כ-20 פעמים בשנה למשרד התחבורה כדי לסדר את ענייניהם אולם מעתה עתה הם לא ידרשו להגיע כלל למשרד התחבורה והעניינים יטופלו דרך המעבדה שעימה עובד כל יבואן.

המטרות שמשרד התחבורה הציב למדיניות החדשה היא הפחת של מערובות רגולטורית מיותר, הפחתת חסמים, הגבר חופש היבוא (אם כי זה תחום ששייך בעיקרו למכס).

עם ההקלות במטלות תוטל גם על היבואנים אחריות רבה יותר לדאוג לכך שהרכיבים שאותם הם מייבאים הם תקינים ולשמור על אמון משרד התחבורה בפעילותם. לשם כך תהיה מערכת של אמון, כאשר יבואן שיעמוד בה יזכה להקלות נוספות בהליכי יבוא בעוד שמי שיפרו אותה יעמדו בסכנה של קנסות.

כיום קיימות שלוש מעבדות שנותנות שירות ליבואניות מוצרי רכב, אחת מהם נוספה לאחרונה והיא שייכת לאוניברסיטת אריאל. המעבדות יבצעו בדיקות אצל היבואנים ולא יבוצעו יותר בדיקות במכס. שחרור טובין מהנמל, לדברי שם טוב, יתבצע באופן אוטומטי והבדיקות יעשו אצל היבואן. בנוסף לכך בוטל הצורך להציג הצהרת תקן מהיצרן, מאחר שמוצרי תחבורה מיובאים במקרים מרובים מצד שלישי שאינו יכול להנפיק את ההצהרה אולם המוצרים הם לגיטימיים לגמרי, לדברי שם טוב.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!