הצלחה ראשונה לטראמפ, פורד לא תעביר ייצור לינקולן MKC למכסיקו

  • בניסיון להוריד את טראמפ מעל גבה, פורד העניקה לו ניצחון קטן וסמלי.
  • ייצור דגמי לינקולן KMC יימשך בקנטקי.
  • פורד ממשיכה בתכנון להקמת מפעל חדש במכסיקו עם יכולת ייצור של 300,000 מכוניות.

אוטוניוז, 20.11.2016 – ביום חמישי האחרון בשעות הערב שיחרר דונלד טראמפ ציוץ שבו הודיע שפורד תשמור את מפעל לינקולן בקנטקי ולא תעבירו למכסיקו. כמה דקות אחר כך אישרה קבוצת פורד שייצור דגם לינקולן MKC, קרוסאובר קטן, יימשך במפעל בקנטקי. הצלחה ראשונה לטראמפ או עוד אחיזת עיניים?

 

מבחינה הצהרתית מדובר בהישג ראשון לטראמפ, עוד בטרם הושבע לנשיא, אם כי בשני הציוצים שפירסם לא חסרו אי דיוקים והטעיות. פורד מעולם לא התכוונה לסגור את המפעל בקנטקי, ש-90% מכלי הרכב המיוצרים בו הם פורד איסקייפ, קרוסאובר שהביקוש לו גבוה, והשאר לינקולן MKC. פורד אמנם תכננה להעביר את ייצור ה-MKC למכסיקו אחרי 2019 (אם כי נציגי ה-UAW, ארגון העובדים) אמרו לאמצעי התקשורת שלא ידעו על כך, ולהגדיל את ייצור האיסקייפ בקנטקי, כך שהעובדים בקנטקי לא היו נפגעים. לדברי החברה לא תוכננו פיטורים במפעל.

טראמפ פרסם את ההודעה הראשונה אחרי שיו”ר פורד, ביל פורד, התקשר והודיע לו על כך שהחברה ביטלה את תוכניתה להעביר את ייצור ה-MKC למכסיקו. נראה שמצידה של פורד זה היה צעד מתוחכם בניסיון להוריד מעל גבה את טראמפ, שבמהלך הקמפיין הפך את הקבוצה לדוגמה לחברה אמריקנית המעבירה ייצור מארה”ב למכסיקו, וזאת תמורת ויתור קטן יחסית. פורד הניחה לטראמפ להיות הראשון שיודיע על כך בציוץ, עוד צעד מתוחכם. התהייה האם טראמפ יקנה את התרגיל הזה תתברר רק בחודשים הבאים.

לעת עתה פורד מתכוונת להשקיע 1.6 מיליארד ד’ במפעל לייצור פורד פוקוס במכסיקו, שיוקם בסן לואיס פוטוסי במכסיקו. ההודעה על ההשקעה במפעל זה היא שעוררה את תשומת ליבו של טראמפ, שעשה לפורד שיימינג לאורך כל קמפיין הבחירות, למרות שגם קרייזלר וג’נרל מוטורס משקיעות סכומים גבוהים במתקני ייצור במכסיקו. טראמפ איים במהלך הקמפיין בהטלת מכסים של עד 35% על יבוא מכוניות ממכסיקו.

בהודעת פורד נמסר שהחברה “תמשיך להיות מעורבת עם הצוות של הנשיא הנבחר טראמפ – והקונגרס החדש – כשהם יעצבו את המדיניות ל-2017. אנחנו חולקים מחויבות להמשיך ולהשקיע בארה”ב ולייצור מקומות תעסוקה אמריקנים…”

ה-DNC, המועצה הלאומית של המפלגה הדמוקרטית, האשימה את טראמפ שהוא שיקר בציוצים שלו, מאחר שלפורד לא היתה כל כוונה לסגור את המפעל.

אולם פרשנים מאוחדים בדעה שההחלטה היא ניצחון לשני הצדדים: טראמפ יכול כבר להציג את עצמו כמציל של משרות לעובדי הצווארון הכחול ופורד לא תשלם עבור כך בכסף גדול בעוד היא מתכננת להקים מפעל שייצר 300,000 מכוניות בשנה במכסיקו.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!