המניה צונחת ומרק פילדס, הבוס של פורד, תחת לחץ

  • חברי דירקטוריון הקבוצה התעניינו ברווחים היורדים.
  • פורד בפיגור בפיתוח כלי רכב חשמליים.
  • פילדס זכה לתגמולים הגבוהים ביותר בתעשיית הרכב ב-2016.

אוטוניוז, 11.05.2017 – כשהוא מתקרב לסיום שנתו השלישי כ-CEO של קבוצת פורד, מרק פילדס נמצא תחת לחץ. היום (ה’) תערך האסיפה השנתית של בעלי המניות ואתמול דירקטורים במועצת המנהלים דרשו הסברים מדוע ביצועיה הכספיים של החברה מדרדרים וכיצד פילדס מתכוון לשפר אותם. פורד דיווחה על ירידה חדה ברווח הנקי ברבעון האחרון ל-1.6 מיליארד ד’. מאז נכנס פילדס לתפקידו מניית פורד צנחה ב-35%.

פילדס, שנהנה בשנה שעברה מתגמולים בגובה 22.1 מ’ ד’, יותר מכל מנהל אחר בתעשיית הרכב האמריקנית, פועל, כמו מנהלים אחרים בתעשיה באסטרטגיה כפולה: מטרה אחת היא למכור כמה שיותר מכוניות והשניה היא להסב את פורד לחברת שירותי ניידות. באסטרטגיה כזו, בגרסאות שונות, נוקטות כל קבוצות הרכב הגדולות ובהן ג’י.אמ, טויוטה ופולקסווגן.

אולם, לפי אנליסטים, האסטרטגיה של פורד נראית כעת כבעלת אחיזה נמוכה יותר. ג’י.אמ מקדימה אותה בתחום הניידות החשמלית. פורד הבטיחה הפעלת צי מכוניות אוטונומיות בשיטת רובו-טקסי ב-2021, אבל בתחום הניידות החשמלית טסלה, מקדימה אותה בשנות דור. הדבר משתקף גם בשווי החברה. בסגירת המסחר בוול סטריט אתמול ערך השוק של פורד התקרב ל-44 מיליארד ד’ וערך השוק של טסלה עמד על 53 מיליארד ד’. ג’י.אמ היתה שווה כ-52 מיליארד ד’. אובר, שעימה פורד מתכננת להתחרות בהפעלת מכוניות אוטונומיות הוערכה בשנה האחרונה בכ-60 מיליארד ד’. אובר אינה חברה ציבורית.

פורד מייצרת את כלי הרכב הפופולארי ביותר בצפון אמריקה, ה-F-150, אולם ג’י.אמ עוקפת אותה בסגמנט רכבי השטח הכבדים, כלי הרכב הרווחיים ביותר. היתרון בסגמנט זה מעניק לג’י.אמ יתרון ברווחים שנתיים בסך שני מיליארד ד’ לפי בלומברג. המכירות בתעשיית הרכב האמריקנית החלו לרדת מאז תחילת השנה, אחרי שנת שיא ב-2016. למרות זאת ג’נרל מוטורס הגדילה את הרווח הנקי בכ-37% ל-2.6 מיליארד ד’. במידה והירידה בשוק הרכב האמריקני תמשך פורד פילדס צפוי לראות את רווחי החברה צונחים עוד יותר.

“זה הסימן הציבורי הראשון שהנהלה מאבדת סבלנות,” צוטט בבלומברג דיוויד ויסטון, אנליסט במורנינגסטאר. “זו ככל הנראה עדות לכך שהדירקטוריון מאוכזב ממחיר המניה הדורך במקום במספר השנים האחרונות. זה עשויה להיות פגישה קשה למארק.”

בשנה האחרונה עמדה פורד בחזית המתקפות של דונלד טראמפ, אז מועמד לנשיאות, בגין הקמת מפעלים מחוץ לגבולות ארה”ב. אחרי שטראמפ נבחר לנשיאות, פורד הודיעה על ביטול השקעה 1.6 מיליארד ד’ בהקמת מפעל במכסיקו ועל השקעות בהיקף של כמה מאות מיליוני דולרים בארה”ב. מאז שטראמפ הושבע לנשיא פילדס השתתף בפגישות עימו, אולם יתכן שגם פילדס יתגלה כעוד קורבן של טראמפ.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!