הישג לטרמאפ, פורד ביטלה השקעת ענק במכסיקו, תשקיע בארה”ב

  • בפניית פרסה מדהימה הודיעה פורד על ביטול השקעה במכסיקו והשקעה במישיגן במקומה.
  • הודיעה גם על כלי רכב מחושמלים ובהם F-150 הייבריד ומוסטאנג הייבריד.
  • מניות פורד זינקו, הפזו המכסיקני צנח.
מרק פילדס (משמאל) הבוס של פורד במהלך הודעה על ההשקעה החדשה וביטול ההשקעה במכסיקו במפעל פורד במישיגן (פורד)
מרק פילדס (משמאל) הבוס של פורד במהלך הודעה על ההשקעה החדשה וביטול ההשקעה במכסיקו במפעל פורד במישיגן (פורד)

אוטוניוז, 03.01.2017 – מדיניותו הכלכלית של דונלד טראמפ, הנשיא הנבחר, רשמה הישג ניכר, כאשר פורד, מהמטרות האייקוניות ביותר של טראמפ במהלך קמפיין הבחירות, הודיעה על ביטול השקעה של 1.6 מיליארד ד’ במכסיקו ובמקומה השקעה של 700 מ’ ד’ במפעל במישיגן ויצירת 700 משרות חדשות. זהו נסיגה מדהימה של החברה, שלאורך כל מערכת הבחירות עמדה בצלב הכוונת של טראמפ ושמעולם לא ידעה להגיב באופן נכון ומסודר על מתקפות אלה.

במקביל טראמפ שיגר היום ציוץ נוסף ובו גינה את ג’נרל מוטורס, יצרנית המכוניות הגדולה בארה”ב על השקעה בייצור הדגם שברולט קרוז במכסיקו. את הציוץ הוא סיים באיום: “יצרו בארה”ב או שלמו מס גבול גדול!.” בעבר איים טרמאפ בהטלת מכס בגובה של 35% על מכוניות אמריקניות שייובאו ממכסיקו.

לאחרונה מינה טראמפ את מרי בארה, יו”ר ג’י.אמ וה-CEO לצוות הכלכלי האסטרטגי שייעץ לו. זה לא מנע ממנו לתקוף את הקבוצה, אם כי באיחוד ניכר אחרי פורד, וזאת על אף שהשקעותיה של ג’י.אמ במכסיקו הן גדולות וידועות.

הודעה מוצנעת

בהודעה לעיתונות שפרסמה פורד פורסמו פרטים אחדים על תוכניות ייצור כלי רכב חשמליים, כאשר רק בסיום ההודעה נמסר על ביטול ההשקעה במפעל שאמור היה לייצר פורד פוקוס בסן לואיס פוטוסי, מכסיקו. במקום זאת המכוניות ייוצרו במפעל אחר במכסיקו, בהרמוסילו. למרות התקפותיו של טראמפ, עדיין לא כדאי ליצרניות הרכב האמריקניות לייצר מכוניות קטנות בארה”ב, לפחות כל עוד היצרניות היפניות והגרמניות מייצרות במכסיקו ומוכרות בארה”ב.

שבעה כלי רכב מחושמלים והשקעה 700 מ’ ד’

פורד הודיעה על השקעה בסך 700 מ’ ד’ במפעל בפלאט רוק, מישיגן, והוספת 700 משרות. במפעל ייוצרו כלי רכב מחושמלים. באותה הזדמנות הודיעה פורד על שבעה מ-13 דגמים מחושמלים שעתידים להיות מושקים בשנים הקרובות.

כלי הרכב החשמליים שעליהם הודיעה פורד הם F-150 הייבריד, מוסטנג הייבריד, טרנזיט קסטום פלאג-אין הייבריד, SUV חשמלי קטן עם טווח נסיעה של כ-500 ק”מ ושיושק ב-2020, שני דגמים מבוססי הייבריד למכוניות מרדפים למשטרה וכלי רכב הייברידי שייוצר בכמויות גדולות ומיועד לשימוש תעשיית התחבורה השיתופית.

הודעת הכניעה של פורד שלחה את מניות פורד כלפי מעלה, את הפזו המכסיקני כלפי מטה, את ביטוח החוב של מכסיקו כלפי מעלה, ואת מניות ספקיות רכיבים לפורד בכיוונים מנוגדים: בצד המכסיקני של הגבול המניות ירדו, כולל של חברות רכבות, ובצד האמריקני הן עלו.

מרק פילדס, הבוס של פורד, אמר שהוא דיווח לנשיא הנבחר ולסגנו על החלטת פורד עוד לפני פרסומה בציבור (מה שכנראה עורר את התיאבון של טרמאפ לתקוף גם את ג’י.אמ) וגם ציין ש”באופן מוחלט” ההחלטה היתה מתקבלת אם טראמפ לא היה נבחר, דיווחה בלומברג.

בתגובה לציוץ של טראמפ הודיעה ג’י.אמ שדגמי שברולט קרוז סדאן מיוצרים באוהיו, ארה”ב ורק דגמי קרוז האצ’בק מיוצרים במכסיקו עבור השוק העולמי וכמות קטנה בלבד מיובאת לארה”ב.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!