דן החלה להפעיל אוטובוס חשמלי על סופר קבלים בתל אביב

היגר
אוטובוס היגר (יח"צ)

אוטוניוז, 30.06.2016 – חברת דן החלה להפעיל לאחרונה באופן ניסיוני את האוטובוס החשמלי של Higer, יצרנית אוטובוסים חשמליים סינית. האוטובוס מופעל בקו 4 ואליו אמורים להצטרף ארבעה אוטובוסים חשמליים נוספים. אוטוניוז דיווח ראשון על האפשרות של הפעלת האוטובוס הזה.

האוטובוס של היגר מיוחד בכך שטווח הנסיעה שלו הוא קצר יחסית, כ-20 ק"מ, אולם אגירת האנרגיה שלו מתבצעת במצברים בעלי תכונות של סופר קבלים (supercapacitors) המאפשרים טעינה ופריקה מהירות, אבל ברמת צפיפות אנרגיה נמוכה יחסית. לאוטובוס תחנת טעינה בחניון רידינג. משך הטעינה של מצברי ההיגר הוא 5 דקות.

קבלים וסופר קבלים

טכנולוגיית הקבלים אינה חדשה והיא מעין מראה הפוך של טכנולוגיית מצברים. בעוד שמצברים נטענים לאט ונפרקים לאט, והיחס בין כמות החשמל לנפח המצבר ומשקלו היא נמוכה יחסית, הרי שקבלים נטענים מהר, נפרקים מהר והיחס בין כמות החשמל לנפח המצבר ומשקלו הוא גבוה יחסית. קבלים והפיתוח המתקדם שלהם, סופר קבלים נוסו בעבר באוטובוסים, אולם טווח הנסיעה של כלי רכב שצוידו בהם היה מוגבל לכ-5 ק"מ ואף פחות, מה שחייב התקנת תחנות טעינה אחת למספר תחנות.

טכנולוגיית האולטרה קבלים המיושמת באוטובוס של Higer, פותחה ע"י החברה הסינית .Aowei Technology הדור הראשון של האולטרה קבל הזה נמצא בשימוש כבר מ-2006 במאות אוטובוסים המופעלים בשנחאי, סין. הטווח של הדור הראשון היה מוגבל ולכן בתחנות האוטובוס לאורך תוואי הנסיעה בשנחאי הותקנו עמדות טעינת חשמל, שאליהם התחבר האוטובוס באמצעות פנטוגרף וטען במהירות את האולטרה קבל. הדור החדש של האולטרה קבלים, המותקן כבר מ-2012,  הוא בעל קיבולת חשמל גבוהה הרבה יותר ומסוגל לבצע מסלולים באורך של כ-20 ק"מ, כשתחנות טעינה מותקנות בקצות המסלולים. בת"א תוצב תחנת טעינה אחת, במסוף רידינג האוטובוס יוטען אחת לשני מחזורים (הלוך וחזור).

יבואנית היגר היא Chariot eBus שבבעלות האחים ווייס, לשעבר מבעלי קמור, שייבאה את מכוניות ב.מ.וו.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*