דיווח: שינויים צפויים בהטבות מס על מערכות בטיחות בכלי רכב

  • יבוטלו הטבות מס למערכות בטיחות פאסיביות.
  • לרשימת ההטבות יכנסו מערכות בטיחות אקטיביות.
  • שר התחבורה הבטיח לקבל תקנה שתחייב התקנת מערכות בטיחות פאסיבית.

אוטוניוז, 02.07.2017 – רשות המסים מתכננת לשנות את רמות המיסוי על אביזרי בטיחות, כך מדווח כלכליסט. הרשות תצמצם את ההטבות למערכות בטיחות שהפכו לפופולריות, שהן ברובן הגדול מערכות פאסיביות, ותגדיל את ההטבה על מערכות בטיחות אקטיבית.

המערכות שעליהן תבוטל הטבת המס יהיו בקרת מסטיה מנתיב ובקרת קירבה למכונית שמלפנים. המערכות שמתריעות על כך מותקנות או על פס הייצור או בהתקנה מקומית.

הנפגעות העיקריות מצעד זה עשויות להיות חברות כמו מובילאיי, א.ד.י מערכות יבואנית מובאון ואוואקס, שמוצרים מתוצרתם מותקנים בישראל במכוניות, להבדיל מהתקנה על פס הייצור. בשני המקרים, התקנה על פס הייצור או התקנה מקומית, המערכת מזכה את היבואנית בזיכוי מס של כ-1,500 ש’ כאשר עלות המערכת עצמה היא כ-1,500 ש’, כך שמבחינת היבואנית מדובר למעשה במערכת שאין לה עלות, אבל היא עשויה להגדיל את הרווח, במידה והיבואנית גובה עבורה תשלום נוסף. מרבית היבואניות אינן גובות תשלום נוסף עבור מובילאיי.

במידה וזיכוי המס יבוטל תרד הדרישה למערכות אלה ומכירות מובילאיי בשוק האפטרמרקט, שהיא הספקית הדומיננטית בשוק, עלולות להיפגע. בשנה האחרונה מקור הגידול העיקרי של מובילאיי היו במכירות בשווקי האפטרמרקט כאשר בשוק הישראלי הגידול בלט במיוחד, עולה מדו”חותיה הכספיים של החברה.

שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע במרץ השנה שבכוונתו לקבל תקנה שתחייב את התקנת המערכות בכל כלי הרכב החל ב-2018. אולם התקנה טרם עברה.

השינוי ברמת הזיכוי על מערכות בטיחות יחל ב-2018 עם הורדה של נקודה אחת מתוך שתיים על מערכות לבקרת מרחק וסטיה מנתיב והורדה לאפס נקודות בתחילת 2019. במקביל צפויה הכללתן ברשימה של מערכות בטיחות אקטיבית.

הרפורמה לתמריצים למערכות בטיחות הושקה ב-2013 בעת שיאיר לפיד כיהן כשר האוצר ומאז לא נעשו בה שינויים.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!