דיווח: לפני עסקת אינטל פרופ’ שעשוע החתים בכירים בעברית על וויתור תביעות כספיות ממובילאיי

  • החתימה על וויתור נעשתה בגלל דרישות ה-SEC.
  • פרופ’ שעשוע לא גילה שעסקת ענק עם אינטל עומדת להחתם.
  • מובילאיי ושעשוע הודיעו שהפרשה שהאוניברסיטה אינה דורשת תמלוגים נוספים ממובילאיי.

אוטוניוז, 06.09.2017 – ב-2 במרס השנה, ימים אחדים לפני שנחתמה עסקת אינטל-מובילאיי, החתים פרופ’ אמנון שעשוע, יו”ר ו-CTO של מובילאיי באותה תקופה, בכירים באוניברסיטה העברית על ויתור כל תביעות כספיות ממובילאיי, כך דיווח היום (ד’) דה מרקר. משמעות החתימה, היתה שהאוניברסיטה מוותרת על כל תביעה לכספים בגין פיתוחים וקניין רוחני המשויכים לחברי הסגל ולאוניברסיטה ושנעשה בהם שימוש ע”י מובילאיי, במידה והיו כאלה.

שעשוע הסביר לעמיתיו את הצורך בחתימה בדרישה של ה-SEC ושבמידה והוויתור לא יוצג החברה צפויה לסיכונים מהרשות וממשקיעים. שעשוע לא העביר עותק של הדרישה לאוניברסיטה.

ויכוחים על זכויות יוצרים בין שעשוע לאוניברסיטה נדמה היה שנפתרו ב-2004 כאשר נחתם הסכם בין הצדדים להסדרת תשלומים והעברת מניות. באותו הסכם, כך נטען, וויתרה חברת ‘יישום’, החברה למסחור קניין רוחני של האוניברסיטה על דרישותיה ממובילאיי, כולל דרישות בעתיד. בתמורה היא קיבל פחות מ-2% ממניות מובילאיי אותן היא מכרה בשנים האחרונות תמורת כ-40 מ’ ד’. אולם בעקבות עסקת ה-15.3 מיליארד ד’ שבה רכשה אינטל את מובילאיי, התעוררו מחדש שאלות הנוגעות לאותו הסכם ולתגמולים להם זכאית האוניברסיטה, אם בכלל.

במהלך הדיונים מובילאיי טענה שהיא מעולם לא עשתה שימוש בקניין הרוחני של האוניברסיטה העברית והתנהגות ‘יישום’ והאוניברסיטה העברית יפגעו בשיתוף הפעולה בין מובילאיי לאוניברסיטאות בישראל.

בתגובה לידיעה בדה מרקר מסרו מובילאיי  ושעשוע: “ההסדר בין מובילאיי לבין האוניברסיטה מקורו בהסכם שנחתם עוד ב-2002, והאוניברסיטה לא דרשה ואינה דורשת תמלוגים נוספים בעקבות עסקת אינטל. מכתב הנהלת האוניברסיטה ממארס2017  מאשר זאת. מערכת היחסים בין האוניברסיטה לבין מובילאיי תורמת רבות למחקר באוניברסיטה. הקשרים בין התעשייה לאוניברסיטה מהווים קרקע פורייה למחקר, שיתוף פעולה וחדשנות, וכן לפיתוחה של ירושלים בתחומים רבים”. תגובה זו חיסלה לפחות לפי שעה את המשבר, אם כי עדיין לא ברור האם פרופ’ שעשוע יחזור ללמד באוניברסיטה העברית.

בחודש שעבר נודע שפרופ’ שעשוע התפטר, או עומד להתפטר מהאוניברסיטה העברית על רקע החיכוכים בנושאים כספיים. בתגובה בכירים בבית הספר למחשבים באוניברסיטה האשימו את הנהלת האוניברסיטה בכך שהיא פוגעת בבית הספר, כאשר היא גורמת לפרופ’ שעשוע לעזוב את ההוראה והפעילות בו.

במקביל התפרסמו ידיעות על תביעות אזרחיות ע”י ה-SEC כנגד שני אזרחים אמריקנים בגין מסחר בהתבסס על מידע פנים במניות מובילאיי. לפי כתב התביעה פרופ’ שעשוע, לפחות באופן תמים, היה מעורב בדליפת המידע שהגיע למקורביו שהעבירו אותו הלאה לאנשים שסחרו במניות מובילאיי. נגד שעשוע לא נפתח כל הליך משפטי, אולם קשירתו לפרשה, שטרם הסתיימה, ושלא ברור מי טרח להדליפה בעיתוי הזה -מסמכי הפרשה היו גלויים באתר ה-SEC כבר מספר חודשים – לא יכולה להוסיף למוניטין שלו כסגן נשיא בכיר באינטל, CEO של מובילאיי ואחראי על פיתוח טכנולוגיית המכונית האוטונומית באינטל.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!