דיווח: חשד שמייסדי מובילאיי חשפו מידע פנים על עסקת אינטל

  • ה-SEC הגישה כתב תביעה שבו נטען שמידע פנים שהגיע ממייסדי מובילאיי היה בסיס לעסקות במניות מובילאיי לפני עסקת אינטל.
  • העסקות בוצעו ע”י תושב ארה”ב שמעולם לא שמע על מובילאיי.
  • אבירם ושעשוע אינם חשודים בעבירות.

אוטוניוז, 16.08.2017 – שני מייסדי מובילאיי, זיו אבירם ופרופ’ אמנון שעשוע, חשפו מידע פנים על העסקה בה רכשה אינטל את מובילאיי תמורת 15.3 מיליארד ד’ לאנשים שעשו  שימוש במידע כדי להרוויח כמיליון דולר, כך נטען בכתב תביעה שהגישה הרשות לניירות ערך בארה”ב (SEC). דה מרקר דיווח על כתב התביעה. מובילאיי מסרה שהיא אינה מגיבה למהלכים של ה-SEC.

אבירם ושעשוע אינם מוזכרים בכתב התביעה בשמם אלא כ”מייסדים המשותפים ו”דירקטור A” ו”דירקטור B”. מכתב התביעה עולה שמידע מסביבתם הגיע לידי ידיד שלהם בשם ג’יימס שאול, המתגורר בירושלים, שבאמצעות אחיו, רוג’ר שאול, המתגורר בארה”ב, העביר את המידע ללארי קלף, אמריקני המתגורר בארה”ב שסחר במניות מובילאיי בטרם פרסום העסקה וזאת על אף שתיק ניירות הערך שלו היה רדום במשך השנים שקדמו לעסקות אלה והוא מעולם לא שמע אודות מובילאיי. קלף ניהל גם תיק השקעות עבור רוג’ר שאול והשניים גרפו רווחים בסך 925,000 ד’.

לפי פירוט של ה-SEC בכתב התביעה, מו”מ חשאי בין אינטל למובילאיי החל בנובמבר 2016 ומו”מ רשמי וחשאי החל בסוף ינואר 2017. ב-27 בינואר נדונו פרטי העסקה, כולל המחיר שתשלם אינטל עבור מניות מובילאיי, בפגישה שנערכה בניו יורק וב-30 בינואר ניהלו חברי דירקטוריון מובילאיי דיונים בעניין. ב-31 בינואר דווח המחיר המוצע לכל חברי דירקטוריון מובילאיי.

בפברואר 2017 נחתמה טיוטת הסכם סודית שעליה חתמו גם אבירם ושעשוע. במהלך החתימה הובהרו למעורבים בעסקה האיסורים בחוק האמריקני על רכישת מניות ועל גילוי מידע פנים.

ה-SEC עלתה על האפשרות לביצוע עבירות אחרי שמערכת מתוחכמת שהארגון מפעיל גילתה שקלף, שמעולם לא סחר במניות מובילאיי, ביצע עסקות במניה אחרי שהחל המו”מ החשאי בין אינטל למובילאיי בנובמבר 2016. בתוך שישה שבועות, עד אחרי פרסום ההודעה על רכישת מובילאיי ע”י אינטל, הרוויחו קלף ורוג’ר שאול 388% על השקעתם במובילאיי.

ג’יימס שאול המתגורר בירושלים, אחיו של רוג’ר שאול, הוא מקורב לשעשוע ואבירם וב-2016 הצטרף לטיסה במטוס פרטי ששכרה מובילאיי. לפי התביעה ילדיהם של שעשוע ואבירם גילו לילדיו של ג’יימס שאול, עימם הם לומדים באותו בית ספר בירושלים, על דבר העסקה המתבשלת בין אינטל למובילאיי. בנוסף לכך ייתכן שלרוג’ר שאול, שלמד באוניברסיטה העברית בראשית שנות ה-70′ היכרות עם מייסדי מובילאיי.

ההליך שמנהלת כעת ה-SEC נגד רוג’ר שאול וקלף הוא הליך אזרחי.

תקדים

לאחרונה ניהלה ה-SEC תהליך דומה נגד פרופ’ אריאל דברסי, מדען באוניברסיטה העברית, שהגיע לפשרה ושילם קנס בגובה 854,000 דולר, כפול מהרווח אותו הפיק, בעסקות במניות מובילאיי. דברסי לא הודה באשמה וההסכם המהיר תורץ במצב בריאותו הרופף.

ה-SEC גם הגישה תביעה נגד אמיר ולדמן, אף הוא קשור לאוניברסיטה העברית, החשוד שהרוויח 4.5 מ’ ד’ ממסחר שהתבסס על מידע פנים במניות מובילאיי.

אינטל השלימה את רכישת מובילאיי בשבוע שעבר. בעקבות השלמת העסקה פרופ’ שעשוע התמנה לסגן נשיא בכיר באינטל ו-CEO של מובילאיי, בעוד אבירם פרש מהחברה. כל אחד מהשניים קיבל מעל מיליארד דולר בגין מכירת מניותיו במובילאיי לאינטל.

תיקון טעות: השם הפרטי של ולדמן הוא אמיר ולא כפי שהתפרסם קודם.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!