גרייט ואל הסינית מתעניינית בג'יפ, עשויה להצית קרב בין קבוצות רכב

  • ג'יפ, המותג החשוב ביותר בתיק של פיאט-קרייזלר, על הכוונת של גרייט ואל.
  • לפי הערכות המותג שווה 33 מיליארד דולר, יותר מאשר כל הקבוצה.
  • ההצעה של גרייט אינה הפעם הראשונה שנשקל ספין אוף של ג'יפ.

אוטוניוז, 21.08.2017 – שבוע שחלף מאז פורסם על התעניינות של יצרניות רכב סיניות בקבוצת פיאט-קרייזלר, הכחישו אחדות מהמועמדות לרכישה את כוונתן. אולם היום הודיע גרייט ואל מוטור, באימייל לאוטומוטיב ניוז, על העניין שיש לה ברכישת ג'יפ, מותג רכבי השטח. הרעיון של ספין אוף לג'יפ מקבוצת קרייזלר עלה מספר פעמים בשנים האחרונות, אולם לא בסיבוב הזה של שמועות על עתידה של הקבוצה. פיאט קרייזלר צפויה לגלות התנגדות, לפחות ראשונית, למהלך זה, מאחר שהוא ישאיר אותם עם מותגים כמעט חסרי ערך, קרייזלר ודודג' ועוד מותג מצליח של מכוניות מסחריות, ראם.

בראיון לאתר האינטרנט אמר דובר של גרייט ואל שהחברה מעוניינת מאד בג'יפ והיא עוקבת אחרי המותג כבר זמן רב. "המטרה האסטרטגית שלנו היא להפוך ליצרנית ה-SUV הגדולה בעולם," אמר הדובר, שי הואי.

אנליסטים העריכו לא פעם שמותג ג'יפ לבדו שווה יותר מקבוצת קרייזלר, על ארבעת מותגיה. ההתעניינות של גרייט ואל במותג האמריקני עשויה להצית מאבק על ג'יפ שינפח את המחיר ש-FCA תוכל לדרוש עבורו. בעבר הוזכרו כמתעניינות במותג קבוצת פולקסווגן.

אדם ג'ונאס, אנליסט רכב בכיר במורגן סטנלי, העריך בשבוע שעבר שג'יפ שווה 33.5 מיליארד ד' בעוד כל קבוצת FCA שווה 32 מיליארד ד'.

סרג'יו מרקיונה, ה-CEO של FCA העריך ששוק ה-SUV יגדל בשנים הקרובות ל-33-35 מ' כלי רכב בשנה וג'יפ, המותג הבולט ביותר בקטגוריה, יכול להשיג פלח שוק של 20%, כשבעה מיליון כלי רכב. לכן העריך מרקיונה, ג'יפ עדיין רחוק מניצול הפוטנציאל המסחרי הטמון בו.

שבעה מיליון כלי רכב בשנה הוא מספר בלתי נתפס עבור ג'יפ, שב-2008, ייצר 500,000 כלי רכב בשנה, שרובם נמכרו בארה"ב, ובשנה שעברה ייצר 1.4 מ' כלי רכב ששליש מהם נמכרו מחוץ לארה"ב. בתקופה זה ג'יפ פיתחה מפעלים במיזמים משותפים בברזיל ובסין.

למאבק על ג'יפ עשויות להצטרף לכן קבוצות רכב גדולות ומבוססות, למשל ג'נרל מוטורס, שינסו לזכות במותג עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לגידול במכירות בשנים הקרובות.

כותרות היום

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*