בלוג העורך: הוויתור על זיו אבירם, ה-DNA של מובילאיי, עלול לפגוע בשילוב בין מובילאיי ואינטל

  • במשך 18 שנה זיו אבירם היה הכוח המניע מאחורי מובילאיי.
  • האם פרופסור שעשוע מתאים לנהל את מובילאיי כ-CEO?
  • אבירם, שצבר אלפי שעות תעשיית רכב בשנים האחרונות, וקשרים חיוניים, יהיה מבוקש ע”י המתחרים של אינטל.
צבי אבירם, CEO מובילאיי (שני משמאל) ופרופ’ אמנון שעשוע (שלישי משמאל) בטקס חתימת החוזה עם ב.מ.וו ואינטל לפיתוח טכנולוגיית מכונית אוטונומית ביולי 2016. באוגוסט 2017 אבירם עוזב את החברה (ב.מ.וו)

אוטוניוז, יעקב צלאל, 09.08.2017 – יתכן שזו היתה רק אפיזודה חסרת חשיבות. באפריל השנה, אחרי שפורסם שפרופ’ אמנון שעשוע, מייסד משותף, יו”ר ו-CTO של מובילאיי, ידליק משואה ביום העצמאות (החלטה שהתקבלה אחרי שנודע על עיסקת ה-15.3 מיליארד ד’ שבה רכשה אינטל את מובילאיי), היתנה שעשוע את השתתפותו בטקס בהזמנתו של שותפו להקמת מובילאיי, הנשיא וה-CEO של החברה, זיו אבירם, להדליק את המשואה ביחד איתו. התנאי, חריג מכללי הטקס, לא נענע ושעשוע הדליק את המשואה לבדו. כעת שעשוע יישאר לבדו, כאשר יירש את אבירם כ-CEO של מובילאיי, מעתה חברה בבעלות אינטל. אבירם, פורסם אתמול בהודעה של מובילאיי ואינטל, פורש מהחברה באופן מיידי. אחרי ח”י שנים דרכיהם של אבירם ושעשוע נפרדות (אם כי הם נשארים שותפים באורקם).

זו פרישה מוזרה, על פניה לא הגיונית. ברגע הקריטי בהיסטוריה של מובילאיי וברגע המכריע של אינטל בניסיונה להשיג דריסת רגל בתעשיית הרכב המשתנה במהירות, אבירם, שנושא בגופו את ה-DNA הארגוני של החברה, העומדת כעת בפני האתגר האירגוני הגדול ביותר בהיסטוריה שלה, פורש.

ההודעה אתמול (ג’) על הפרישה לא היתה מפתיעה. כבר בהודעה הראשונה על הרכישה, לפני כחצי שנה, הוזכר ששעשוע יוביל את החברה. לעומת זאת אבירם לא הוזכר כמועמד לתפקיד כלשהו.

בריאן קרזניץ’, הבוס של אינטל, ופרופ’ שעשוע, התייחסו אתמול בשיחת ועידה עם עיתונאים, בקצרה לפרישתו של אבירם. לדבריו של קרזניץ’ אבירם קיבל את ההחלטה על הפרישה רק בימים האחרונים. אין הרבה סיבות להניח שתיאור זה אינו מדויק. אולם האם אינטל נאבקה כדי להשאיר את אבירם בחברה? האם הוא היה חשוב לה?

“זיו היה איתנו 18 שנה. הוא היה איתי ביחד בכל הצמתים החשובים של החברה, הצמתים האסטרטגיים,” אמר שעשוע בשיחת ועידה עם עיתונאים בעקבות ההודעה על השלמת העסקה. “הוא הוביל את ה-IPO ושם את החותם המיוחד שלו על ה-IPO הישראלי הגדול ביותר. אחרי 18 שנה אדם רשאי להתחיל נתיב חדש. זיו ימשיך להיות ה-CEO של אורקם החברה הנוספת שלנו וימשיך להיות אתנו [במובילאיי], לפחות ברוח.”

“היתה לי הזדמנות לבלות עם זיו בחודשים האחרונים ואפילו דברתי איתו בימים האחרונים לפני שהוא קיבל את ההחלטה [על הפרישה],” אמר קרזניץ’. “אני מצפה לראות ממנו דברים גדולים בעתיד אם באורקם ואם בדברים אחרים. אני חושב שנראה את זיו בעתיד.”

ואכן קרזניץ’ עוד עשוי לראות מאבירם, שצבר אלפי שעות תעשיית רכב בשנים האחרונות, ומן הסתם רשת הקשרים שלו בתעשיית הרכב מסועפת לפחות כמו זו של קרזניץ’, “דברים גדולים”. אבירם עשוי למצוא את עצמו כבכיר באחת מחברות הטיר 1 הגדולות, או בסטארטאפים, שיקראו תגר על השילוב החדש אינטל-מובילאיי.

פרישתו של אבירם, שניהל את מובילאיי ב-18 שנות פעילותה, בעת שפרופ’ שעשוע לימד באוניברסיטה, כיהן כ-CTO של החברה ועסק בדברים הרחוקים מניהול יום-יומי, היא מוזרה, בייחוד על רקע העובדה שמובילאיי עתידה להפוך לזרוע של אינטל בתעשיית הרכב, תחום שבו אינטל רואה מרכז פעילות עיקרי בעשורים הקרובים. בתקופה הקרובה האתגר העיקרי של אינטל ומובילאיי יהיה אתגר ארגוני, כיצד לשלב בין שני הארגונים, להתיך את התרבויות הארגוניות השונות לתרבות אחת שתשמר את החדשנות של מובילאיי ותנצל את השמרנות והיתרון לגודל של אינטל. זוהי בעיקרה פעילות של ניהול ולא של מו”פ. על פניו אבירם נראה מתאים יותר לתפקיד מאשר פרופ’ שעשוע.

לפי ידיעות שפורסמו לאחרונה מובילאיי מתכננת הקמת קמפוס מחקר גדול בירושלים בהשקעה בסך 190 מ’ ד’. מובילאיי אמורה לקלוט את הפעילות האוטומוטיבית של אינטל לתוך קבוצת Autonomous Driving Group – ADG באינטל. אבירם, אם היה נשאר לנהל את פעילות מובילאיי בתוך אינטל, היה מתאים להוביל ה-ADG.

אולם בסופו של התהליך מי שהדליק את המשואה לבדו, ינהל את מובילאיי לבדו (ולא ידוע אם יש קשר בין הדברים).

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!