בלוג העורך: הברית טראמפ-מאסק מזניקה את מניית טסלה, מסכנת את תדמיתו ומורשתו של מאסק

  • מאז תחילת השנה זינקה מניית טסלה ב-18% ובשבוע הראשון של טראמפ הנשיא ב-9%.
  • למרות התמיכה במיזמי אנרגיה פוסילית, טראמפ טרם פגע במיזמי אנרגיה אלטרנטיבית ומכוניות חשמליות.
  • הברית עם טראמפ מסכנת את מורשתו ותדמיתו בקרב קהל צרכניו של מאסק, שרובם הצביעו להילארי קלינטון.
אלון מאסק לצד מכונית טסלה מודל S בבית החרושת בפרמונט, קליפורניה (Maurizio Pesce, ויקיפדיה)
אלון מאסק לצד מכונית טסלה מודל S בבית החרושת בפרמונט, קליפורניה (Maurizio Pesce, ויקיפדיה)

אוטוניוז, יעקב צלאל, 26.01.2017 – הברית המתהדקת בין האגומאנייאק הגדול בהיסטוריה של ארה”ב, הנשיא החדש דונלד טראמפ, לבין התעשיין המתוקשר והתקשורתי ביותר בעידן המודרני באמריקה, אילון מאסק, הקפיצה מאז תחילת השנה את מניית טסלה מוטורס בלא פחות מ-18% כאשר במהלך השבוע היא נסחרה בשער של כ-255 ד’, קפיצה של כ-35 ד’ משער הסגירה של 2016. שווי השוק של החברה מגיע כעת לכ-40 מיליארד ד’.

לכאורה הכתרתו של טראמפ לנשיא והשתלטותם של מכחישי התחממות כדור הארץ ותומכי הדלקים הפוסיליים, אמורה היתה לפגוע בטסלה, חברת אנרגיה אלטרנטיבית, המייצרת מכוניות חשמליות, סוללות חשמליות ותאים פוטו-וולטאיים, ובמנייתה יותר מאשר בכל מניה אחרת. אולם לעת עתה, העובדה שמאסק, מסיבות שניתן רק לשערן, הצליח לרקום יחסי אמון עם טראמפ, גרמה לאדם ג’ונאס, אנליסט אוטומוטיבי בכיר במורגן סטנלי, לשדרג את מחיר היעד של מניית טסלה ל-305 ד’.

מאז הושבע טראמפ לנשיאות נפגש עימו מאסק פעמיים במסגרות של תעשיינים בכירים. מאסק גם צורף לצוות יועצים לנשיא. בפגישה האחרונה שנערכה השבוע, העלה מאסק את הנושא של הטלת carbon tax לצורך המלחמה בהתחממות הגלובלית וטראמפ, שלאורך כל הקמפיין הכחיש את התופעה, לא מחה ולא הוריד את הנושא מסדר היום. לעת עתה הוא גם לא ביטל את הטבות המס מהן נהנית תעשיית הרכב החשמלי ותעשיית התאים הפוטו-וולטאיים שהם תחומי עיסוקה העיקריים של טסלה, אחרי השלמת רכישת SolarCity בשנה שעברה.

ג’ונאס, שדיבר עם הניו יורק טיימס, ציין שהברית בין טראמפ למאסק, שעדיין אינה מובטחת, היא התפתחות חשובה שגרמה לו לשדרג את מחיר היעד למניית טסלה. עם טסלה מאסק מוביל היום את מהפכת התאים הפוטו-וולטאיים, תעשיה שמעסיקה כיום 374,000 איש בתעשיית החשמל, במשרות המשלמות היטב, בעוד תעשיית הפחם מעסיקה 86,000 עובדים בלבד. לכן מעמדה של טסלה והקרדיטים מהם התעשיה עשויה להנות, שיתמכו במשרות נוספות, משחקים לטובת עסקיו של מאסק.

יוזמה מרכזית שמאסק ירצה בה את הגב של האדמיניסטרציה החדשה היא שיפור דרמטי ברשת החשמל, באמצעות סמארט גריד וסוללות מסוגים שונים, תחומים שבהם לטסלה יש עניין ויכולת ושתואמים רעיונות כלליים של טראמפ לשדרוג התשתיות בארה”ב.

טיסות לחלל

ג’ונאס גם רואה שיתוף פעולה בין טראמפ למאסק בתחום הטיסות לחלל וביחוד בטיסה בטוחה למאדים ושיבה ממנו. זה עשוי להיות “רגע הקנדי” של טראמפ כאשר הוא יכריז על מטרה לאומית, הגעה למאדים, כשם שהנשיא ג’יי.אפ. קנדי הציב את המטרה להגיע לירח בתוך עשור בתחילת שנות ה-60′. כשהוא יכריז זאת לצידו יעמוד מאסק, שלחברה שלו, SpaceX חוזה עם NASA לביצוע טיסות למאדים, כאשר הסיכון הכספי נופל שווה בשווה על משלם המסים האמריקני וכיסו של מאסק.

פוליטיקאים הולכים, אנשי עסקים נשארים. מאסק מציג לנשיא אובמה את טיל הפאלקון 9 (נאסא)
פוליטיקאים הולכים, אנשי עסקים נשארים. מאסק מציג לנשיא אובמה את טיל הפאלקון 9 (נאסא)

מחזיר את הייצור לארה”ב

מי שחזה את שיתוף הפעולה בין טראמפ למאסק, שהתנגד למועמדותו של טראמפ לנשיא, היה הכתב הכלכלי הבכיר של הניו יורק טיימס, שב-5 לדצמבר האחרון פרסם מאמר תחת הכותרת “רוצה להחזיר משרות בחזרה, אדוני הנשיא הנבחר? התקשר לאילון מאסק.”

רוס סורקין תיאר את מאסק כמי שאחראי יותר מכל אדם אחר, לתחיית הייצור המודרני בארה”ב וכמי שייצר בשנים האחרונות 35,000 משרות, רובן בתחום הייצור, ועתיד ליצור עוד אלפי משרות בשנים הקרובות. במאמר צפה רוס סורקין שטראמפ יגלה גמישות ביחס לנושאים החשובים לליבו של מאסק. עד כה התיאוריה הזו הוכחה כנכונה.

הסכנות למאסק

אולם הקשר המתהדק בין טראמפ למאסק, עלול לפגוע בפופולריות של מאסק, שעד כה מכוניות ה-70,000 דולר פלוס שלו שווקו בעיקר לקהלים ליברלים שטרמאפ הוא דגל אדום עבורם. שיתוף הפעולה אמנם נעשה מטעמים מסחריים, ויש שיגידו שכדי להציל את כדור הארץ יש לשתף פעולה גם עם “השטן”, אולם לשיתוף פעולה עם טראמפ יש משמעויות עמוקות ומורליות החשובות מעסקים בלבד ואפילו מהצלת כדור הארץ. בשבוע הראשון לשלטונו טראמפ עוסק, לעת עתה הצהרתית בלבד, בניתוץ מורשות הממשלים האמריקנים הקודמים, לא רק של ממשל אובמה ומנתק את ארה”ב מהעולם בפרוטקציוניזם מוגבר שלא ירחק היום וידרדר למלחמות סחר מול מי שהן היום בנות בריתה הקרובות ביותר של ארה”ב, בתחילה קנדה ומכסיקו ואח”כ גם יפן ומערב אירופה. גישתו של מאסק, שאיפיינה גם אנשי עסקים גדולים אחרים בעבר, ששיתפו פעולה עם משטרים אפלים, מסכנת את מעמדו ותדמיתו כתעשיין עם חזון וכרפורמטור סביבתי גדול.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!