בלוג העורך: ג'ון סורטיס איבד את האבדה הגדולה ביותר על מסלול המרוצים, את בנו

  • ג'ון סורטיס, שמת אתמול, היה דמות יוצאת דופן, בעל רוח עצמאית.
  • כאשר לא הסתדר עם קולין צ'פמן ואנצו פרארי עזב את קבוצותיהם מבלי להביט לאחור.
  • הטרגדיות של הספורט המוטורי תפסו אותו כאשר בנו נהרג בתאונת מרוצים ב-2009.
ג'ון סורטיס (יעקב צלאל)
ג'ון סורטיס (יעקב צלאל)

אוטוניוז, יעקב צלאל, 11.03.2017 – ג'ון סורטיס, מספורטאי הספורט המוטורי הבולטים בשנות ה-50' וה-60', שמת אתמול היה גם מהצנועים שבספורטאים. ב-111 זינוקים למרוצי פורמולה 1 הוא השיג שישה נצחונות, בלבד, אבל היה זה אופיו העצמאי והמרדני, שלא היה מוכן לקבל תכתיבים של בעלי קבוצות כקולין צ'פמן ואנצו פרארי, שני השמות הגדולים ביותר בפורמולה 1 בשנות ה-60' שגרם לו לעזוב את שתי קבוצות המרוצים האיקוניות של שנות ה-60' שעימן היה יכול להוסיף למאזנו נצחונות ואליפויות עולם.

בלוטוס הוא ערך את ארבעת מרוצי הפורמולה 1 הראשונים שלו ב-1960, סיים מקום שני בגרנד פרי הבריטי ופרש משלושה מרוצים אחרים. בפרארי הוא העביר שלוש עונות ושני מרוצים, זכה בארבעה נצחונות ובאליפות עולם 1964 ועזב את הקבוצה ב-1966, אחרי שני מרוצים ונצחון אחד, אחרי שהקבוצה החליטה שהוא לא יתחרה ב-24 השעות של לה מאן, מרוץ שבאותה תקופה היה חשוב לפרארי לא פחות ממרוצי פורמולה 1. הרקע לאירוע הוא פציעה קשה שכמעט גבתה את חייו שסורטיס עבר בעת שהתחרה במכונית ספורט של לולה בארה"ב, ושבגללה הוא גם הפסיד את שני המרוצים האחרונים של עונת 1965. בעקבות הפציעה הקשה פרארי הורידה את סורטיס למעמד של נהג שני בקבוצה ולמרוץ הראשון בעונה, במונקו הוא קיבל מכונית פחות טובה משל עמיתו לקבוצה, לורנצו בנדיני. למרות זאת סורטיס הוביל במרוץ והחמיץ ניצחון בגלל תקלה טכנית. בנדיני סיים במקום השני.

עונת 1966 היתה העונה הראשונה של מנועי 3.0 ל' ובסיומה זכה באליפות העולם ג'ק ברבהאם, במכונית ברבהאם-רפקו, עם מנוע מאולתר ואמין. אם סורטיס היה נשאר בפרארי ספק אם מישהו היה מסוגל לעצור אותו בדרך לאליפות העולם. אבל נדמה ששלוש עונות של שיתוף פעולה הספיקו לאנצו פרארי ולסורטיס, כשהאחרון סיים את העונה במקום השני בדירוג הנהגים, כשהוא נוהג בשורות קבוצת קופר בקופר-מזראטי וניצח במרוץ האחרון של העונה. סורטיס ניצח עוד מרוץ גרנד פרי אחד, הגרנד פרי האיטלקי 1967, כשנהג במכונית הונדה RA300.

ב-1970 הקים סורטיס את קבוצת סורטיס רייסינג, שבמשך תשע עונות ו-119 מרוצים לא השיגה אף נקודת אליפות ואף פול פוזישן.

הטרגדיה

את ג'ון סורטיס פגשתי בפעם היחידה, ביולי 2009, בברנדס האץ', בסוף השבוע הטרגי בקריירה הספורטיבית שלו. בנו, הנרי סורטיס, אז בן 18, נהג מרוצים צעיר ומבטיח, נהרג במרוץ השני של סוף השבוע באליפות האירופית בפורמולה 2.

מאחר שזה היה המפגש הראשון שלי עם סורטיס עקבתי אחריו יותר מאשר עקבתי אחרי נהגים שהתחרו בסוף השבוע וצילמתי מספר תמונות של סורטיס לבדו ועם הנרי, שכעבור זמן קצר התברר, שהן מהתמונות האחרונות שלהם ביחד.

בבוקרו של המרוץ ראיינתי את סורטיס במוטורהום של הקבוצה של בנו. הנרי עצמו לא היה בסביבה. לא מצאתי סיבה לנסות ולהטריח את שניהם עבור הראיון, מאחר שהקריירה של סורטיס עניינה אותי יותר מהקריירה העתידית של בנו.

יום קודם לכן סיים הנרי במקום השלישי במרוץ הראשון של סוף השבוע, הפודיום הראשון שלו בסידרה. סורטיס עמד שמח, מחייך ומוחא כפיים מתחת לפודיום בעת שהנרי עלה למדרגה השלישית. 24 שעות מאוחר יותר ספגה קסדתו של הנרי מהלומה מגלגל טועה, שנפרד ממכונית שהקדימה אותו, בעת שהפעם הזדנב בחלק האחורי של השדרה. הנרי נפגע קשה ומת אחרי מספר שעות בבית חולים.

בעקבות התאונה הופסק המרוץ. מרטין ברנדל דיווח לידידים במרכז המדיה שהתאונה היתה רצינית ומצבו של הנרי אינו ברור. אוירה קודרת השתלטה על מרכז המדיה. הלכתי לעבר האזור שבו נמצא המרכז הרפואי של המסלול, אליו פונה הנרי. ג'ון סורטיס ואשתו הובאו למקום במכונית. אחרי כחצי שעה הוצא הנרי על אלונקה שהועמסה על מסוק, שפינה אותו לבית החולים. סורטיס ואשתו, יד ביד, יצאו מהמרכז הרפואי והלכו אל מכונית שהסיעה אותם לבית החולים.

עד ימיו האחרונים ליווה סורטיס את הספורט המוטורי. הוא שהתחרה, בתקופה המסוכנת ביותר בהיסטוריה של הספורט, כולל בקטגוריה המסוכנת ביותר, מרוצי אופנועים ועוד באלה של ה-Isle of Man, שהינם קטלניים במיוחד, ויצא מהם בחיים (אחרי פציעה קשה בתאונה במכונית לולה ב-1965) חווה טרגדיה קשה ממה שהוא יכול היה לשער.

בשנים הבאות הוא המשיך לגלות נוכחות ליד מסלולי המרוצים, הגיע לארועים השנתיים ב-Goodwood, והקים קרן לזכרו של הנרי סורטיס, העוסקת, בין השאר, בעידוד צעירים לעסוק בספורט מוטורי, לאו דווקא כנהגי מרוץ.

בראיון עם המגזין MotorSport, שש שנים אחרי מותו של הנרי, שאל סיימון טיילור את סורטיס האם הוא משקיע את עצמו בפעילות הקרן כדי לסייע בתהליך ההתאוששות מאובדנו של הנרי. "שום דבר אינו יכול לרפא את זה. לא, שום דבר," ענה סורטיס.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*