בלוג העורך: עם ראש נקי לואיס המילטון עוד יכול לזכות באליפות העולם

  • סוכנויות ההימורים מעניקות לרוזברג סיכוי של 85% לזכות באליפות העולם.
  • הפרש של 33 נקודות כשנותרו 100 נקודות בקופה, רחוק עדיין מלהבטיח אליפות.
  • המילטון נהג טוב יותר, מרצדס זכתה באליפות היצרניות ולא צריכה להפעיל אסטרטגיה קבוצתית ושני ניצחונות בשני המרוצים הקרובים יכניסו את רוזברג ללחץ.
לואיס המילטון (שני מימין) בחגיגת האליפות של מרצדס. עדיין לא החגיגה שלו (דיימלר)
לואיס המילטון (שני מימין) בחגיגת האליפות של מרצדס. עדיין לא החגיגה שלו (דיימלר)

אוטוניוז, יעקב צלאל, 18.10.2016 – חברות ההימורים הבריטיות מעניקות השבוע סיכויים של 1/6 odds on favorite לניקו רוזברג ולהילארי קלינטון לזכיה באליפות העולם בפורמולה 1 ולניצחון בבחירות לנשיאות ארה"ב בהתאמה. רוזברג מקדים את המילטון ב-33 נקודות כשנותרו עוד 100 נקודות בקופה בארבעה מרוצים, קלינטון מקדימה את טראמפ בממוצע ה-RCP ב-7.0 נק' (נכון ליום ג' בערב) וסיכוייה לנצח עומדים על 85% כשנותרו ארבעה שבועות ליום הבחירות. בשני המקרים, באליפות הפורמולה 1 ובבחירות לנשיאות ארה"ב מהפכים דרמטיים בטווח זמן כל כך קצר, אינם זכורים ומכאן סיכויי ההצלחה הגבוהים, 85%, המוענקים לרוזברג ולקלינטון ע"י חברות ההימורים, אולם כאלה שאינם נתמכים בהכרח ביכולותיהם של המתחרים.

ולמרות השוויון בסיכויים נכון לרגע זה, סיכוייה של קלינטון להיות לנשיאה הראשונה של ארה"ב גבוהים מסיכוייו של רוזברג להיות לגרמני השלישי הזוכה באליפות העולם בפורמולה 1. בעוד שקלינטון, מועמדת בעייתית (המתמודדת מול זרמים חדשים ולעתים עכורים בחברות מודרניות) מתמודדת מול דונלד טראמפ, המועמד הרפובליקני החלש ביותר בעשורים האחרונים הרוכב על אותם גלים עכורים, על רוזברג להתמודד מול נהג מרוצים העדיף עליו, לואיס המילטון, שבמהלך העונה הנוכחית כבר הצליח להפוך פיגור של 43 נקודות אחרי הגרנד פרי הרוסי, ליתרון של שש נקודות שבעה מרוצים מאוחר יותר, אחרי הגרנד פרי ההונגרי. עד לסיום העונה אמנם נותרו פחות מרוצים לסגירת הפער, אבל גם הפרש הנקודות קטן יותר. להמילטון אין סיכוי מעשי לזכות באליפות לפני המרוץ האחרון ואם הוא רק יצליח לצמצם את הפער לרוזברג בשני המרוצים הקרובים, לא תסריט בידיוני, הוא ידחק את רוזברג לטריטוריה בלתי מוכרת, מאבק על אליפות העולם בשלבי הסיום של האליפות.

"נותרו לנו ארבע מרוצים לעשות את המירב וזה בדיוק מה שאני מתכוון לעשות," אמר המילטון בשבעו שעבר,  בעת שמרצדס חגגה את הזכיה באליפות היצרניות. המילטון, שאמור היה לבחון צמיגים בשבוע שעבר, וויתר על ההזדמנות, בגלל כאבים בקרסול. "זה רק ל'הכות' בכל סוף שבוע באופן הקשה ביותר," אמר המילטון בהתייחסו לארבעה המרוצים הקרובים. "יש לי זיכרונות גדולים מאוסטין, עם שלושה ניצחונות מארבעה מרוצים וכמובן הזכיה בתואר בשנה שעברה."

הראש של המילטון

לכן, האליפות יותר משנתונה בידיו של רוזברג, תוכרע בראשו של המילטון, אם הוא רק יצליח להשתחרר מהדמונים ששלטו בו בשבועות האחרונים, כאשר האשים את מרצדס בחבלה במכוניתו אחרי שמנועו התפוצץ כאשר הוביל בגרנד פרי של מאלזיה, או כאשר העדיף להשתעשע באינסטגרם במקום להתרכז במסיבת עיתונאים (שגרתית ומשעממת לדבריו, ובצדק), או להתחמק מתדריך למדיה אחרי מקצה הדירוג. אלה מסוג האירועים, כך נראה, שמוציאים את המילטון מהפוקוס הנדרש כדי לנצח במרוצי פורמולה 1 ואפשרו לרוזברג להגיע למצב שבו הוא 1/6 odds-on favorite לזכיה באליפות. אם המצב היה הפוך, והמילטון היה מוביל באליפות ב-33 נקודות, יתכן והסוכנויות היו מפסיקות לקחת הימורים עליו מחשש לכספן. אלא שרוזברג אינו המילטון.

תוצאותיו של המילטון בשני המרוצים הקרובים תהיינה חשובות הרבה יותר ממה שרוזברג יעשה בהם (במידה ויסיים במקום השני בשניהם). אם המילטון ינצח בגרנד פרי האמריקני ובגרנד פרי של מכסיקו, ב-23 באוקטובר וב-30 באוקטובר בהתאמה, הפער בין השניים יצטמצם לכל היותר ל-19 נקודות והלחץ על רוזברג יגבר לפני הגרנד פרי של ברזיל, המרוץ לפני האחרון העונה. המתחרים יגיעו לאינטרלגוס, המסלול המסחרר והנפלא שבפאתי סאו פאולו, שמזג האוויר הפכפך, הכמעט טרופי המאפיין את האזור, הכולל גשמי בזק חזקים, יכול לשחק לטובת המילטון, שכישורי נהיגת הגשם שלו עולים על כל מה שרוזברג יכול להציע בתחום. (התחזית נכון להשבוע היתה מזג אויר שמשי ויבש עם 1% סיכוי לגשם ביום המרוץ). אבל אם הגשם בכל זאת יגיע המילטון עשוי להגיע למרוץ האחרון בסידרה עדיין עם סיכויים לזכיה באליפות.

רוזברג במצב עדין. האליפות היא שלו, אבל המילטון עוד יכול לגזול אותה (דיימלר)
רוזברג במצב עדין. האליפות היא שלו, אבל המילטון עוד יכול לגזול אותה (דיימלר)

68 נקודות לאליפות

במידה והמילטון ינצח בארבעה המרוצים שנותרו לסיום העונה על רוזברג יהיה להשיג לפחות 68 נקודות כדי לזכות באליפות, שילוב של שלוש פעמים מקום שני ופעם אחת מקום שלישי. נהגי מרצדס ניצחו השנה ב-15 מ-17 המרוצים שנערכו עד כה ולמרות הדומיננטיות הברורה רק בארבע פעמים הם זכו בניצחון כפול 1-2 (23.5% הצלחה). בשנתיים הקודמות שיעורי ההצלחה היו גבוהים הרבה יותר: ב-2015 הם עמדו על 12 מ-19 מרוצים (63%) וב-2014 על 11 מ-19 (58%). לכן הסיכויים של מרצדס להשיג ארבעה נצחונות כפולים, 1-2, כאשר רוזברג במקום השני, בארבעה מרוצים רצופים הם נמוכים ואם המילטון ינצח באותם ארבעה מרוצים, הישג נדיר, סיכוייו של רוזברג לזכות בתואר הינם נמוכים. מרצדס גם לא תהיה מוטרדת ממאבק על אליפות היצרניות, שבה היא כבר זכתה, ותשחרר את המילטון ורוזברג להתחרות ללא מגבלות.

הרקורד הקבוצתי החלש של מרצדס העונה נובע בין השאר מהתחרות המתחזקת מכיוונה של רד בול-רנו שהיא בעלת פוטנציאל להשפיע גם על התפתחות עלילת אליפות 2016, כפי שקרה בסיומו של הגרנד פרי היפני, כאשר מקס וורסטפאן מנע מהמילטון עוד שלוש נקודות אליפות. המילטון נקלע למצב זה בגלל זינוק גרוע אחרי מקצה דירוג לא מוצלח שבו הפסיד את הפול פוזישן ב-13 אלפיות השניה. הפרשים זעירים כאלה יכולים להשפיע על האליפות גם בארבעה המרוצים הקרובים ולהכתיר את המילטון לאלוף עולם פעם שלישית ברציפות, במהפך חסר תקדים.

הסיכויים על אפשרות כזו, שהמילטון יזכה באליפות העולם, עמדו השבוע על 7/2, קצרים מסיכוייו של טראמפ לזכות בנשיאות, 5/1.

ומה הסיכויים של התחזית שלמעלה לשרוד את סוף השבוע הקרוב? לפי מרבית הצעות ההימורים הסיכויים של המילטון או רוזברג לנצח בגרנד פרי האמריקני הם שווים (מעטים מעניקים לרוזברג סיכוי ניצחון מעט גבוה יותר), כך שהסיכוי של התיאוריה שלמעלה לשרוד את הגרנד פרי האמריקני טוב הרבה יותר מהסיכוי של המילטון לזכות באליפות. אולם במידה והמילטון ינצח, יתארכו הסיכויים של רוזברג לזכות באליפות ואלה של המילטון יתקצרו לקראת הגרנד פרי של מכסיקו.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*