בדיחה של פוטין? מציע להעביר את התחבורה הציבורית בישראל ל-LNG

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה אתמול בקרמלין (הקרמלין)
ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה אתמול בקרמלין (הקרמלין)

אוטוניוז, 08.06.2016 – התחבורה הציבורית בישראל צריכה לעבור לשימוש בגז טבעי מונזל (LNG), כך סבור לא אחר מאשר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. במהלך מסיבת עתונאים שערכו פוטין ובנימין נתניהו,ראש ממשלת ישראל, בעקבות פגישתם אתמול (ג’) בקרמלין, מוסקבה, התייחס פוטין לנושאי אנרגיה העומדים בין ישראל לרוסיה וציין שבעבר נשקלה האפשרות של יצוא גז מרוסיה לישראל. אפשרות זו ירדה מהפרק, באופן טבעי, אמר הנשיא הרוסי, אחרי שמאגרי גז גדולים התגלו לחופי ישראל. אולם לפוטין היתה בכל זאת עצה אחת. “שיתוף פעולה [בנושאי] אנרגיה אפשרי,” אמר פוטין. “פרוייקט אחד, קטן אבל טוב, הוא להעביר את התחבורה הציבורית בישראל לגז טבעי מונזל (LNG).” עוד לפני כן ציין פוטין שלישראל ורוסיה “פרויקט מבטיח” במחקר משותף לשימוש בגז טבעי כדלק לתחבורה*.

הערתו זו של פוטין (ואולי זו היתה רק בדיחה?), שנמצאת בסטנוגרמה של מסיבת העתונאים שערכו השניים באתר הקרמלין, לא זכתה להארה כלשהי והיא אינה ברורה דיה. לכאורה אפשר לשער שפוטין מתכוון לכך שרוסיה תייצא לישראל LNG לשימוש בתחבורה. אולם לשם כך על ישראל יהיה להקים מתקנים לקליטת LNG ולטיפול בו לאורך כל שרשרת האספקה והחלוקה, מהלך שעלותו אדירה וככל הנראה לא כלכלי עבור המדינה. בישראל אין היום מתקנים לקליטת LNG ולטיפול בו ואספקתו לכל סוג של תחבורה. יתכן שרוסיה רוצה למכור לישראל טכנולוגיה בתחום, אולם לא ידוע על משאיות רוסיות הפועלות על LNG. גז טבעי מונזל משמש לתחבורה בעיקר בצפון אמריקה ובאירופה ובמרבית המקרים הוא משמש חברות תובלה המשגרות משאיות לנסיעות ארוכות טווח שהשימוש ב-LNG מאפשר להן טווח נסיעה של 750 ק”מ בין תדלוק לתדלוק.

אם וכאשר יעשה שימוש בגז טבעי לתחבורה בישראל זה יהיה בתצורת CNG. אז אולי פוטין, שיתכן ואינו מומחה גדול בגז טבעי, רק התבלבל באות אחת?

גאזפרום, ענקית הגז הרוסית, מקדמת היום שימוש בגז טבעי לתחבורה ברוסיה אולם לעת עתה רק בתצורת CNG, לפי אתר האינטרנט של החברה. החברה מפעילה 213 תחנות תדלוק CNG, מתוך 270 תחנות המשרתות 110,000 כלי רכב. ב-2015 משאיות אלה צרכו 433 מיליון מ”ק של CNG.

  • תוספת לידיעה בעקבות עיון נוסף בסטנוגרמה של מסיבת העתונאים

תחנת תדלוק LNG

1 Comment on בדיחה של פוטין? מציע להעביר את התחבורה הציבורית בישראל ל-LNG

  1. פוטין פשוט רוצה לעזור לידידו, הווסל החדש, נתניהו. הצעה ידידותית, זה הכל.

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!