אפל משקיעה מיליארד דולר בשירות שיתוף מכוניות סיני

עמוד הבית של Didi (צילום מסך)
עמוד הבית של Didi (צילום מסך)

אוטוניוז, 13.05.2016 – אפל הודיעה שהיא תשקיע מיליארד דולר במתחרה הסינית של אובר, Didi Chuxing, במסגרת סבב גיוס כספים בהיקף של שלושה מיליארד דולר לפי שווי שוק לחברה של 26 מיליארד ד’, דיווחה בלומברג. Didi, שהוקמה רק בשנה שעברה באמצעות מיזוג של שתי אפלקיציות הנתמכות ע”י שתי חברות הטכנולוגיה הגדולות בסין, Alibaba ו-Tencent, מפעילה כיום את שירותיה ב-400 ערים בסין ורשומים בשורותיה מעל 14 מיליון נהגים. Didi מדווחת על יותר מ-11 מיליון הסעות ביום וב-2015 ביצעה יותר מ-1.43 מיליארד הסעות. לדברי החברה פלח השוק שלה בתחום הסעות מוניות עומד על 99% ובתחום של הסעות במכוניות פרטיות על 87%. אובר, יריבתה העיקרית של Didi מקווה לפעול עד סוף השנה ב-100 ערים בסין, לפי בלומברג. דידי מספקת שירותים שונים כמו שיתוף מכוניות, שיתוף מסלולי נסיעה, שירות מכוניות פרטיות ומיזמים נוספים. אולם למרות פעילותה הנרחבת החברה “מפסידה מיליארדים”, לפי רויטרס, בגלל המאבק באובר.

נתוני Didi לסוף 2015 (Didi)
נתוני Didi לסוף 2015 (Didi)

אפל בדרך לחברת תחבורה?

השקעתה של אפל נועדה לגוון את מקורות ההכנסה של החברה, שברבעון האחרון הכנסותיה ורווחיה ירדו באופן חד יחסית, לראשונה אחרי תקופה ארוכה. אפל גם מתכננת שיווק מכונית חשמלית תחת מותג החברה. המכונית מתוכננת ע”י אפל, אולם ככל הנראה תיוצר ע”י חברה אחרת. עם ההשקעה ב-Didi מגבירה אפל את מעורבותה בתחום התחבורה וצועדת למעשה בנתיב שהיתוו אחדות מיצרניות הרכב הגדולות שלהן מעורבות, אם בבעלות מלאה ואם חלקית, במיזמים של תחבורה שיתופית. ג’י.אמ השקיעה בליפט 500 מ’ ד’, ב.מ.וו מפתחת שירותי שיתוף מכוניות באירופה ובארה”ב, קבוצת פורד פועלת בכיוון זה וגם לדיימלר יש מיזם בתחום.

“אנחנו עושים את ההשקעה ממספר סיבות אסטרטגיות, כולל הסיכוי ללמוד אודות סגמנטים אחדים בשוק הסיני,” אמר טים קוק, ה-CEO של אפל לרויטרס. “כמובן, אנחנו מאמינים שלאורך זמן , [ההשקעה] תעניק החזר גבוה על ההון המושקע.”

בחודש הקרוב עתיד קוק, הבוס של אפל, לבקר בסין לפגישה עם רגולטורים, אחרי שהחברה נתקלה בבעיות בפעילותה שם, כאשר שירותי הספרים והסרטים המקוונים שלה נחסמו במדינה. בשנים האחרונות אפל היתה חביבת השלטונות הסינים מקרב חברות הטכנולוגיה האמריקניות.

תגובה ראשונה

תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*


error: Alert: Content is protected !!